Opera w Sydney najnowszym zestawem z serii LEGO® Architecture [wideo]
Po ciężkich tematycznie jądrowych wpisach sprzed tygodnia dziś zmiana nastroju. Miniarchitektura dla najmłodszych. Firma LEGO ujawniła najnowszy zestaw z serii LEGO® Architecture, czyli słynny gmach opery w Sydney. A budynek ten ma sporo wspólnego z Danią.
Po ciężkich tematycznie jądrowych wpisach sprzed tygodnia dziś zmiana nastroju. Miniarchitektura dla najmłodszych. Firma LEGO ujawniła najnowszy zestaw z serii LEGO® Architecture, czyli słynny gmach opery w Sydney. A budynek ten ma sporo wspólnego z Danią.
Oryginał, którego australijska nazwa brzmi Sydney Opera House, stanowi architektoniczną wizytówkę Sydney od 1973 r. Powiedziałbym nawet, że jest to jeden z wizualnych symboli całej Australii. Entuzjazm dla odwzorowania tego gmachu w siedzibie LEGO musiał być spory. Architektem opery jest przecież Duńczyk Jørn Utzon. A na linii inżynierskiej wspierał go Ove Arup, brytyjski inżynier o duńskich korzeniach.
Jørn Utzon i jego opera doczekali się najwyższego uznania. W 2003 r. Utzon otrzymał Nagrodę Pritzkera, właśnie za Sydney Opera House. Jury podkreśliło to w uzasadnieniu werdyktu, nazywając gmach opery jednym z najbardziej ikonicznych budynków XX wieku. Teraz Utzona uhonorowało LEGO, a w zasadzie pamięć po wielkim architekcie, który zmarł w 2008 r.
Styl architektoniczny Sydney Opera House określany jest jako ekspresjonistyczny. Choć moim skromnym zdaniem bardziej pasowałby w tym przypadku termin neoekspresjonizm, z uwagi na czas powstania budynku.
Czy firmie LEGO udało się uchwycić ten styl w swoim zestawie? Na to pytanie możecie sobie odpowiedzieć samodzielnie, według Waszego uznania. Uważam, że grunt, aby klocki LEGO® Architecture uczyły, bawiąc i bawiły, ucząc, że wykorzystam wyświechtany slogan.
Dzieciaki bawiąc się takimi klockami, rozwijają swoją wyobraźnię przestrzenną i przy okazji mogą poznawać perły światowej architektury. Dotąd w serii LEGO® Architecture ukazały się m.in. zestawy z nowojorskim Muzeum Solomona R. Guggenheima i domem Fallingwater, projekty Franka Lloyda Wrighta, a także Dom pani Farnsworth (org. Farnsworth House) Ludwiga Miesa van der Rohe. Jest też komplet Burdż Chalifa, czyli obok klasyków mamy petrodolarową architekturę nieumiarkowania.
Według przecieków, czy raczej plotek, w 2014 r. LEGO wypuści zestaw z Willą Savoye. Na koniec dodam, że twórcą architektonicznych klocków jest Adam Reed Zucker, także architekt z wykształcenia. Na marginesie, seria LEGO® Architecture dzieli się na 2 podserie, czyli Landmark i Architect. Opera w Sydney w wersji LEGO kosztuje 40 dolarów.
Źródło: ArchDaily, LEGO