Opona przerobiona na papier. Polscy naukowcy potrafią to zrobić

Biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej wymyślili sposób na recykling gumy. Ich metoda pozwala na przerobienie jej na papier. Technika ta może pomóc w pozbyciu się odpadów w postaci starych opon.

Opony na składowisku
Opony na składowisku
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

30.01.2022 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Recykling opon samochodowych to temat, który naukowcy poruszają raz po raz. Ilość surowca, który pozostaje z opony niezdatnej do dalszego użytku, jest na tyle duża, że pozbywanie się go jest problematyczne. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali sposób pozwalający przerobić gumę na papier.

Serwis naukawpolsce.pl informuje o najnowszym osiągnięciu łódzkich naukowców. Dzięki wykorzystaniu aktywności szczepu bakterii Lactiplantibacillus możliwe jest wytworzenie biocelulozy. Bakterie do jej produkcji pobierają energię z odpadów gumowych. Powstała w ten sposób celuloza bakteryjna nie nadaje się jednak do produkcji papieru.

By rozwiązać ten problem, naukowcy opracowali specjalny kompozyt. Jest to mieszanina celulozy roślinnej i bakteryjnej. Dr hab. Inż. Tomasz P. Olejnik tłumaczy, że powstały z niej papier jest wyższej jakości - nieprzepuszczalny dla powietrza i biodegradowalny.

Wraz z doktorem Olejnikiem pracowały dr hab. Inż. Katarzyna Śliżewska, dr inż. Marta Pietras i dr inż. Magdalena Kmiotek. Jak zauważają naukowcy, opracowane przez nich rozwiązanie zostało opatentowane. W przyszłości może ono posłużyć do produkcji opakowań, które zastąpią plastik.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że opony to odpad toksyczny, który jest w dodatku trudno biodegradowalny. Obecnie zalegają one w dużych ilościach na składowiskach stanowiących problem dla środowiska naturalnego.

Źródło artykułu:Nauka w Polsce
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (91)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.