Opona przerobiona na papier. Polscy naukowcy potrafią to zrobić
Biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej wymyślili sposób na recykling gumy. Ich metoda pozwala na przerobienie jej na papier. Technika ta może pomóc w pozbyciu się odpadów w postaci starych opon.
Recykling opon samochodowych to temat, który naukowcy poruszają raz po raz. Ilość surowca, który pozostaje z opony niezdatnej do dalszego użytku, jest na tyle duża, że pozbywanie się go jest problematyczne. Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali sposób pozwalający przerobić gumę na papier.
Serwis naukawpolsce.pl informuje o najnowszym osiągnięciu łódzkich naukowców. Dzięki wykorzystaniu aktywności szczepu bakterii Lactiplantibacillus możliwe jest wytworzenie biocelulozy. Bakterie do jej produkcji pobierają energię z odpadów gumowych. Powstała w ten sposób celuloza bakteryjna nie nadaje się jednak do produkcji papieru.
By rozwiązać ten problem, naukowcy opracowali specjalny kompozyt. Jest to mieszanina celulozy roślinnej i bakteryjnej. Dr hab. Inż. Tomasz P. Olejnik tłumaczy, że powstały z niej papier jest wyższej jakości - nieprzepuszczalny dla powietrza i biodegradowalny.
Wraz z doktorem Olejnikiem pracowały dr hab. Inż. Katarzyna Śliżewska, dr inż. Marta Pietras i dr inż. Magdalena Kmiotek. Jak zauważają naukowcy, opracowane przez nich rozwiązanie zostało opatentowane. W przyszłości może ono posłużyć do produkcji opakowań, które zastąpią plastik.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że opony to odpad toksyczny, który jest w dodatku trudno biodegradowalny. Obecnie zalegają one w dużych ilościach na składowiskach stanowiących problem dla środowiska naturalnego.