Panel fotowoltaiczny z mikrofalownikiem. Zapewni bezpieczeństwo

Współpraca firm Q Cells i Enphase doprowadziła do powstania paneli fotowoltaicznych z wbudowanymi mikrofalownikami. Ich główną zaletą jest ograniczenie występowania prądu stałego, co redukuje ryzyko powstania pożaru.

Moduł Q Cells
Moduł Q Cells
Źródło zdjęć: © Q Cells

22.12.2021 07:30

Południowokoreańska firma Q Cells znana z produkcji modułów fotowoltaicznych podjęła się współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem produkującym mikrofalowniki Enphase. Jej efektem jest powstanie panelu fotowoltaicznego z wbudowanym mikrofalownikiem.

Mikroinwertery pozwalają na zamianę prądu stałego produkowanego przez pojedynczy moduł w prąd zmienny, czyli taki, z którego korzystamy na co dzień. Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest większe bezpieczeństwo pożarowe. Powstanie łuku elektrycznego między przewodami prądu stałego jest jedną z przyczyn pożarów instalacji fotowoltaicznych. Sam moduł Q.PEAK DUO ML-G9+/AC pozwala też na uproszczenie montażu instalacji.

Wspomniany moduł cechuje się sprawnością na poziomie 20,6 proc. Jego moc to 385 watów. Został on wykonany w technologii zero gap, która zakłada ograniczenie przestrzeni między sąsiadującymi ogniwami, pozwalając tym samym na zwiększenie ich liczby w ramach jednego modułu. Miało to pozwolić na zwiększenie jego sprawności.

Firma Enphase współpracuje też nad podobnymi rozwiązaniami z innymi przedsiębiorstwami, między innymi z niemieckim producentem Sonnenstromfabrik czy chińską firmą DMEGC.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
fotowoltaikaenergetykanews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.