Terminator i Inspektor Gadżet w jednym czyli nowy wynalazek od DARPA

Terminator i Inspektor Gadżet w jednym czyli nowy wynalazek od DARPA

Terminator i Inspektor Gadżet w jednym czyli nowy wynalazek od DARPA
Marcin Krzewicki
25.02.2010 19:00, aktualizacja: 11.03.2022 15:58

Niektóre technologie rodem z filmów science-fiction mogą zagościć w naszych domach szybciej niż mogłoby się wydawać. Jedną z takich technologii jest programowalna materia. Najprościej mówiąc umożliwia ona transformację jednego przedmiotu w drugi.

Niektóre technologie rodem z filmów science-fiction mogą zagościć w naszych domach szybciej niż mogłoby się wydawać. Jedną z takich technologii jest programowalna materia. Najprościej mówiąc umożliwia ona transformację jednego przedmiotu w drugi.

Badania nad materią programowalną trwają już od kilkunastu lat. Ważną rolę w rozwoju tej gałęzi robotyki spełnia Mark Yim, który jest profesorem inżynierii mechanicznej na uniwersytecie w Pensylwanii. To on jako pierwszy w latach 90 skonstruował zmiennokształtnego węża. Jest on również twórcą prototypowych komórek, z których będzie złożone ciało robota. Elementy każdej komórki mają składać się z dwóch metalowych elementów połączonych ze sobą czymś w rodzaju zawiasu, którym porusza bardzo mały silnik elektryczny. Każda z części będzie wyposażona w magnesy, które umożliwią zachowanie pozycji po zmianie ułożenia wszystkich elementów.

U podstaw tej technologii leży wzajemne łączenie się bardzo małych segmentów materiału w określone schematy, które oczywiście można programować. Tak więc jedna rzecz może przemieniać się w inne przedmioty, pod warunkiem, że rdzennie został zaimplementowany program umożliwiający transformację w nowy, konkretny obiekt.

Po co to wszystko? Tak się składa, że pomysłów na wykorzystanie nowej zdobyczy techniki jest bardzo wiele, a z dnia na dzień na pewno ich przybędzie. DARPA ma swoją wizję, Prawdopodobnie wypróbuje ją na żołnierzach, którzy stracili dłonie lub całe ramiona podczas misji. Programowalna materia ułatwi stworzenie protez umożliwiających połączenie ich z systemem nerwowym człowieka.

Jeśli protezy przyjmą się kolejnym krokiem będzie sprawdzanie ich czułości, precyzji i dokładności. Celem jest to, aby człowiek mógł posługiwać się sztuczną kończyną w jak najbardziej naturalny sposób. Jeśli technika zostanie dobrze opanowana niewykluczone jest zastosowanie technologii w celach militarnych. Programowalna materia może tworzyć niezwykle wytrzymałe materiały. A co za tym idzie, żołnierz z nowoczesnymi protezami miałby większą siłę oraz wytrzymałość. Jego zdolności bojowe przewyższałyby również pod każdym względem pełnosprawnego szeregowca czy komandosa.

Poza przeszczepianiem poszczególnych części ciała istnieje możliwość tworzenia robotów, które nawet po mocnym oberwaniu i częściowym zniszczeniu przez przeciwnika, byłyby zdolne do natychmiastowej odbudowy na polu walki w nieco inne czy mniejsze urządzenia bojowe.

Istnieje kilka koncepcji mówiących o tym, co jeszcze mógłby taki pół-terminator, a czego nie. Technologia jest jeszcze młoda i w dniu dzisiejszym nie poznamy odpowiedzi na wszystkie dręczące nas pytania. Niemniej jednak przedstawione wyżej rozwiązania są jak najbardziej możliwe, a ich wprowadzenie jest tylko kwestią czasu.

Źródło: popsci

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)