Pergola fotowoltaiczna. Idealne rozwiązanie do ogrodu?
Włoska firma Giulio Barbieri wprowadziła do oferty pergolę fotowoltaiczną, która może znaleźć zastosowanie w przydomowych ogrodach w połączeniu z magazynami energii. Instalacja taka łączy zalety instalacji fotowoltaicznej z przydomowym zadaszeniem.
04.08.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lato w Polsce bywa wymagające. W okresach upałów trudno jest spędzać czas na otwartej przestrzeni, przebywając przy tym w pełnym nasłonecznieniu. W związku z tym często decydujemy się na zakup i montaż pergoli ogrodowych. Włoska firma Giulio Barbieri wprowadziła na rynek rozwiązanie, które powinno przypaść do gustu tym, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym.
Pergola fotowoltaiczna to rozwiązanie, które pozwala na połączenie wygodnego, przydomowego zadaszenia z instalacją fotowoltaiczną. W ofercie Giulio Barbieri znalazły się trzy warianty pergoli o mocy 3,06 kW, 4,08 kW i 5,1 kW.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Instalacja ma wykorzystywać słoweńskie moduły Bisol o mocy 500 lub 510 W. W razie zainteresowania dodatkową inwestycją system można uzupełnić o jeden lub dwa magazyny energii.
Pergola fotowoltaiczna współpracuje z hybrydowym falownikiem o mocy 4 kW. Pozwala on na podłączenie jednego lub dwóch litowo-żelazowo-fosforanowych magazynów energii, które mają wytrzymywać 10 tys. cykli rozładowania i ładowania. Po takim czasie ich pojemność ma spaść do poziomu ok. 70 proc. Firma twierdzi, że skutkuje to niskim ryzykiem wystąpienia pożarów, a także jest przyjazne dla środowiska.
Dostępne warianty pergoli fotowoltaicznych o mocy 3,06 kW, 4,08 kW i 5,1 kW składają się odpowiednio z sześciu, ośmiu lub dziesięciu paneli. Wymiary pergoli ro kolejno 400 na 500 cm, 500 na 500 cm i 600 na 500 cm.
Firma twierdzi, że ich produkt, nazwany Eclettica Solar Power, to pergola wodoodporna, absorbująca dźwięki i odporna na obciążenie śniegiem. Dach pokryty jest płytami warstwowymi, dzięki czemu w pergoli nie jest gorąco.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii