PGE zbuduje największy magazyn energii w Polsce. Sprawdź, gdzie powstanie
PGE nie próżnuje. Prezes spółki w wywiadzie dla portalu wnp.pl zapowiedział, że PGE planuje budowę największego wielkoskalowego magazynu energii w Polsce i ujawnił miejsce, gdzie ma powstać obiekt. Co wiemy na temat planów PGE?
18.07.2022 14:51
PGE Polska Grupa Energetyczna to największe polskie przedsiębiorstwo energetyczne, zajmujące się m.in. badaniami nad odnawialnymi źródłami energii (OZE). Prezes PGE w wywiadzie dla portalu wnp.pl ujawnił plany spółki dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej i zapowiedział budowę największego w Polsce wielkoskalowego magazynu energii. To prawdziwy przełom dla rozwoju polskiej infrastruktury elektrycznej.
Czym są wielkoskalowe magazyny energii?
Wielkoskalowe magazyny energii to wielkie budynki, które pozwalają na przechowywanie ogromnej ilości energii elektrycznej. Ich pojemność to z reguły kilkadziesiąt megawatogodzin, choć największy magazyn na świecie, Manatee Energy Storage Center w stanie Floryda w USA, ma moc 400 MW i miejsce na zgromadzenie do 1600 MWh.
To ogromna liczba, ale wciąż niewystarczająca do zasilenia Warszawy, która w przeciętny letni dzień wymaga dostarczenia prądu o mocy ok. 1100-1250 MW. Mimo to wielkoskalowe magazyny energii mają szereg zalet – umożliwiają efektywne korzystanie z OZE, a dzięki ekonomii skali są znacznie efektywniejsze od mniejszych obiektów i pojedynczych baterii.
Technologia przechowywania energii wciąż dynamicznie się rozwija, a duże przełomy dokonują się właściwie co roku. Jeszcze na początku tego roku firma Amp Energy ogłosiła zbudowanie największego magazynu energii w Europie. Powstanie w Szkocji, a jego moc ma wynosić 800 MW, przy pojemności do 1600 MWh. Wraz z rozwojem OZE podobne obiekty będą się coraz częściej pojawiać w całej Europie.
Wielkoskalowe magazyny energii w Polsce
Wiemy już, że największy polski magazyn energii elektrycznej będzie zlokalizowany na Pomorzu. Dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale prezes PGE zapowiedział budowę kilku dużych obiektów magazynowych. Powstanie więc cała sieć magazynów energii, do których trafi prąd wygenerowany przez nadmorskie turbiny wiatrowe.
Zapowiedź nowych inwestycji wiąże się z ambitnymi planami spółki, która planuje znacząco rozbudować potencjał energii wytwarzanej z wiatru. Do 2026 roku na Bałtyku mają się pojawić setki nowych wiatraków, które zapewnią rocznie do 2,6 GW mocy.
Obecnie PGE z wszystkich odnawialnych źródeł energii wytwarza 800 MW, przy czym w większości jest to zasługa fotowoltaiki. Prezes PGE zapowiadam że już wkrótce się to zmieni, a największy udział wśród energii wytwarzanej przez OZE przypadnie energetyce wiatrowej.
Tomasz Bobusia, dziennikarz Gadżetomanii