Pierwszy androidowy wojskowy tablet Harrisa

Pierwszy androidowy wojskowy tablet Harrisa

Harris
Harris
Adam Maciejewski
22.02.2012 12:00, aktualizacja: 10.03.2022 16:18

Amerykański potentat w branży wojskowej łączności – korporacja Harris – rozszerzył swoją ofertę o dedykowany militarny tablet. Nie jest to kolejna cywilna zabawka, tylko profesjonalne urządzenie zaprojektowane pod kątem ekstremalnych warunków pola bitwy.

Amerykański potentat w branży wojskowej łączności – korporacja Harris – rozszerzył swoją ofertę o dedykowany militarny tablet. Nie jest to kolejna cywilna zabawka, tylko profesjonalne urządzenie zaprojektowane pod kątem ekstremalnych warunków pola bitwy.

Co pewien czas dowiadujemy się o różnych komercyjnych gadżeciarskich urządzeniach mobilnych, które jakoby oferują siłom zbrojnym nieosiągalne dotąd możliwości. Ujmując te doniesienia w telegraficznym skrócie, jest to jedno – choć przenośne – wielkie nieporozumienie. Oczywiście na rynku pojawiają się też urządzenia tej klasy w pełni dostosowane do wojskowej specyfiki. Choćby Indywidualny Terminal Taktyczny polskiej firmy TELDAT, element sieciocentrycznego systemu zarządzania walką BMS Jaśmin. Teraz, pisząc lekko żartobliwie, Harris doszlusował do polskiej konkurencji.

Harris
Harris

Pełna nazwa to Harris RF-3590-RT. RT jak Ruggedized Tablet, czyli w wolnym tłumaczeniu tablet uodporniony. Nie są to tylko puste słowa. RF-3590 spełnia normy sił zbrojnych USA dotyczące wytrzymałości mechanicznej i środowiskowo-klimatycznej (MIL-STD-810G) oraz bardzo istotne dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej z innym wojskowym sprzętem elektrycznym/elektronicznym (MIL-STD 461F). Cywilne zabawki nie mają szans spełnić przede wszystkim tego drugiego wymogu, o ile ich konstruktorzy w ogóle wiedzą o jego istnieniu.

Harris
Harris

OS tabletu to Android Honeycomb (3.2) z możliwością aktualizacji i rozbudowy o nowe wersje. RF-3590 wyposażono w dwurdzeniowy procesor (1,5 GHz) i 128 GB wewnętrznej NVM oraz 2 GB pamięci LPDDR2. Wśród czujników RF-3590 jest akcelerometr, inklinometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy i światła otoczenia, odbiornik GPS oraz cyfrowy kompas, barometr i termometr.

Harris
Harris

7-calowy, dotykowy ekran LCD (1024 x 600) zapewnia komfort pracy także w pełnym słońcu. Zarówno z przodu, jak i z tyłu tablet ma wbudowane mikrofony, kamery 2 Mp (przód) i 8 Mp (tył) oraz głośnik. Poza tym wyposażono go m.in. w gniazda i złącza dla kart SD, Dual SIM, HDMI, USB 2.0 HS/OTG, H250 (do mikrotelefonu i hełmofonu). Dzięki tym wszystkim funkcjom RF-3590 zapewnia szybkie i proste zbieranie podstawowych danych z pola bitwy i ich transmisję w czasie rzeczywistym. Tym bardziej że tablet jest kompatybilny z takimi standardami przesyłu danych i łączności, jak 802.11n, Bluetooth 4.0 BLEANT, 3G/4G /LTE (złącze Mini PCIe), 10/100 Ethernet.

Harris
Harris

Tablet zasila wyjmowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 20 Wh. Może być ładowany przez port USB (napięcie stałe 8-36 V). Wymiary RF-3590 to 8,9 x 1,3 x 6,5 cala (22,6 x 3,3 x 16,5 cm), masa to 2 funty (ok. 907 g). Tablet jest w pełni kompatybilny z radiostacjami Harrisa rodziny Falcon III, plecakowej AN/PRC-117G i ręcznej AN/PRC-152A.

Harris
Harris

Źródło: Techclap

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)