Pierwszy taki w Polsce. Nowoczesny budynek komunalny już powstaje
W Mysłowicach powstaje najnowocześniejszy budynek komunalny w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami ma być to najbardziej efektywny energetycznie budynek w całym kraju. Jego budowa powinna zająć raptem kilka miesięcy.
07.07.2023 11:41
W Mysłowicach ruszyła budowa najnowocześniejszego budynku komunalnego w Polsce. Stanowi on Demonstrator Technologii, którego budowę finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a za budowę odpowiada firma DMD Modular Sp. z o.o. Budynek powstaje w ramach projektu "Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez realizację przedsięwzięć badawczych w trybie innowacyjnych zamówień publicznych w celu realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu".
Jak podano na stronie miasta we wrześniu 2022 r., planowany termin realizacji inwestycji do jesień 2023 r. Budynek, który powstaje właśnie w Mysłowicach, będzie składać się z 27 mieszkań o powierzchni od 45 do 68 metrów kwadratowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu kilku miesięcy. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu technologii modułowego budownictwa. Budynek, który powstaje przy ulicy Karola Miarki, będzie udostępniony mieszkańcom w ramach budownictwa społecznego.
Budynki modułowe - budowle przyszłości?
Jak słyszymy w materiale przygotowanym przez miasto Mysłowice, projekt ma pozwolić na zbudowanie najbardziej efektywnego energetycznie budynku w Polsce. Technologia budynków modułowych jest dobrze znana, lecz często stosuje się technologię prefabrykacji płaskiej. W tym przypadku mamy do czynienia z prefabrykacją przestrzenną.
Cały budynek składa się z 56 gotowych modułów, dzięki czemu budowa potrwa tylko klika miesięcy. W budynku zastosowano też wiele ekologicznych rozwiązań, dzięki którym ma być on tani w utrzymaniu i eksploatacji.
Jak czytamy w serwisie izolacje.com.pl, pilotażowy budynek w Mysłowicach ma być wyposażony w szereg nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Wśród nich wyróżnić można możliwość pozyskiwania i magazynowania energii z gruntu i słońca i odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza. Większość dachu i południowej elewacji budynku mają pokryć panele fotowoltaiczne i kolektory solarne.
W budynku ma znaleźć się też system gospodarowania wodą szarą (wykorzystywaną wcześniej np. do mycia), która będzie mogła być wykorzystana ponownie do spłukiwania toalet. Woda opadowa z dachu będzie zaś wykorzystywana do nawadniania terenu zielonego wokół budynku.
- Wierzymy, że ta pilotażowa realizacja realnie przełoży się na zainteresowanie technologią modułową zintegrowaną z systemem sterowania budynkiem BMS oraz ekologicznymi rozwiązaniami wśród polskich inwestorów sektora publicznego i prywatnego, działających w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego - mówi Ewelina Woźniak Szpakiewicz, prezes zarządu DMDmodular, cytowana przez izolacje.com.pl .
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii