Pioneer PLX‑500: gramofon, którym odtworzysz i zarchiwizujesz ulubione nagrania

Profesjonalny gramofon nie musi być zawrotnie drogi. Porfolio marki Pioneer rozszerza się właśnie o urządzenie w przystępnej cenie i sporych możliwościach. Czy ma szansę spopularyzować odsłuch muzyki z płyt winylowych?

Pioneer PLX-500: gramofon, którym odtworzysz i zarchiwizujesz ulubione nagrania
Jarosław Balcerzak

07.08.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Młodszy brat odtwarzacza z wyższej półki

Pioneer PLX-1000 debiutował dwa lata temu, w sierpniu, i od tego czasu zdążył wyrobić sobie opinię sprawdzonego i niezawodnego gramofonu. Cena rzędu 699 euro jasno jednak komunikowała, że to sprzęt dla profesjonalistów i entuzjastów z naprawdę zasobnym portfelem. Już wkrótce do sklepów ma trafić jego prostsza, choć wciąż zaawansowana wersja – model PLX-500.

Gramofon wizualnie będzie przypominał poprzednika, a nabyć go będzie można w czarnym lub białym kolorze obudowy. Urządzenie ma zapewniać czysty, wiernie odtwarzany dźwięk, a pracować może samodzielnie lub podłączony do kompatybilnego miksera.

Obraz

Niebanalne brzmienie budżetowego produktu

Za jakość odtwarzania płyt ma odpowiadać wytłumienie drgań oraz redukcja ewentualnych zniekształceń dźwięku. Wyjście audio (RCA) umożliwia z kolei bezpośrednie podłączenie do aktywnych głośników bez konieczności stosowania zewnętrznego wzmacniacza. Dołączony przewód USB umożliwi archiwizację nagrań do formatu WAV na komputerach PC lub MAC. Wykonamy to aplikacją Rekordbox, automatycznie rozpoznającą ciszę podczas odtwarzania i dzieląca w ten sposób nagranie na pojedyncze utwory.

Producent zadbał nawet o takie niuanse jak okładka odsłuchiwanej właśnie płyty – umieścimy ją w poniesionej pokrywie, w specjalnym uchwycie. W komplecie z nowym urządzeniem otrzymamy wszelkie niezbędne na starcie akcesoria: slipmatę, pokrywę przeciwpyłową, headshell, adapter dla singli 7”, przeciwwagę i jej dociążenie oraz przewody audio RCA.

Obraz

Zrób to sam, czyli zostań DJ-em we własnym domu

Gramofony o świetnej charakterystyce odtwarzania były dotąd produktem elitarnym i w takich też cenach sprzedawanym. Z wyjątkiem profesjonalistów, zawodowo zajmujących się muzyką, niewiele osób mogło rozważyć zakup urządzenia wartego kilka tysięcy złotych. Powoli się to zmienia, a Pioneer PLX-500 jest tego dobrym przykładem. Pytanie czy wraz z podejściem producentów zmieni się postrzeganie winyli przez samych konsumentów.

Nadal bowiem wielkie, czarne płyty są często i niesprawiedliwie traktowane jako relikt minionych czasów lub modę lansowaną przez zamożnych ekscentryków. Niższa cena takich urządzeń ma szansę to zmienić w drodze ich popularyzacji i „nausznego” przekonania malkontentów o rewelacyjnym brzmieniu tak zapisanych nagrań. Nareszcie upada przy tym ostatni bastion argumentacji przeciwników winylu – format cyfrowy nie zwyciężył, on skutecznie współistnieje. Kiedy i za jaką kwotę możemy przekonać się o tym na własne uszy? W USA już we wrześniu za 350 dol., data premiery i cena w Polsce są jeszcze nieznane.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.