Piotr Wielki kontra Sun Tzu. Porównanie hakerów z Azji i Europy Wschodniej

Tom Kellerman z Trend Micro udostępnił w Sieci ciekawy raport, porównujący metody działania hakerów ze wschodu Azji i Europy. Wynika z niego, że demonizowani, azjatyccy hakerzy są, przy swoich europejskich konkurentach, znacznie mniej wyrafinowani, a serce hakerskiego świata bije nie w Azji, ale na wschodzie Europy.

Piotr Wielki kontra Sun Tzu (Fot. Trend Micro)
Piotr Wielki kontra Sun Tzu (Fot. Trend Micro)
Łukasz Michalik

Tom Kellerman z Trend Micro udostępnił w Sieci ciekawy raport, porównujący metody działania hakerów ze wschodu Azji i Europy. Wynika z niego, że demonizowani, azjatyccy hakerzy są, przy swoich europejskich konkurentach, znacznie mniej wyrafinowani, a serce hakerskiego świata bije nie w Azji, ale na wschodzie Europy.

W 2010 roku Blake Chandlee, wiceszef Facebooka, podczas jednego z wywiadów zauważył, że poziom wiedzy programistów z Europy Wschodniej jest prawdopodobnie lepszy, niż gdziekolwiek indziej. Blake stwierdził również, że są oni znacznie bardziej kreatywni od swoich kolegów z innych części świata. Słowa, które wówczas mogły zostać odebrane jako kurtuazja, znalazły nietypowe potwierdzenie.

Jest nim udostępniony w Sieci raport Toma Kellermana zatytułowany „Peter the Great Versus Sun Tzu”. Raport jest pełen obrazowych porównań i zestawia metody działania wschodnioeuropejskich i wschodnioazjatyckich hakerów, podkreślając większe wyrafinowanie tych pierwszych.

Zdaniem Toma wschodnioeuropejscy hakerzy częściej stosują samodzielnie stworzone i lepiej zoptymalizowane oprogramowanie. Różnica dotyczy również infrastruktury – w przeciwieństwie do azjatyckiej konkurencji, na wschodzie Europy częściej tworzy się własne zaplecze, a nie bazuje na powszechnie dostępnych usługach.

Inny jest również obszar zainteresowań. O ile hakerzy z Azji częściej wykradają różne dane firmowe, to ich wschodnioeuropejscy konkurenci skupiają się przede wszystkim na dostępach do różnych usług i kont bankowych, przy okazji znacznie lepiej kamuflując swoją przestępczą działalność. Inny jest również sposób osiągania zysku – hakerzy ze wschodu Europy czerpią profity bezpośrednio ze swojej przestępczej działalności, gdy ich konkurenci z Azji częściej są wynagradzani przez zleceniodawcę, który ich zatrudnił.

Obrazowe porównanie, które można uznać za podsumowanie całego zestawienia, prezentuje hakerów z Europy Wschodniej jako elitarny oddział najemników, działający w sposób bardziej wyrafinowany od wschodnioazjatyckich, licznych oddziałów piechoty. Cały raport, dostępny w formacie PDF, możecie pobrać z tej strony.

Źródło: Security Week

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.