PLEN Cube: osobisty miniaturowy robot w formie kostki
Japońscy inżynierowie stworzyli robota o szerokim zakresie zastosowań. Łączy on funkcje smart huba i kamery sportowej, a jego rozmiary pozwalają zabrać go w dowolne miejsce. Co jeszcze potrafi inteligentna kostka?
06.03.2017 | aktual.: 10.03.2022 08:31
Weterani robotyki i elektroniki
Innowacyjną kostkę stworzyła w Tokio PLENGoer Robotics, firma powstała z połączenia przedsiębiorstw PLEN Project Company oraz Goertek. Pierwsze z nich od ponad dekady nabywało doświadczenie w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych robotów, z kolei drugie od lat jest jednym z wiodących producentów elektroniki dla największych odbiorców na świecie.
Projekt zrealizowano we współpracy z Intelem, autorem wykorzystanej w nim platformy Joule. Początki PLEN Cube’a sięgają roku 2005, kiedy stworzono PLEN-a – chodzącego, humanoidalnego robota, przy produkcji którego wykorzystano materiały typowe dla przemysłu lotniczego i kolejowego.
Kolejny był PLEN 2: drukowany w 3D i sfinansowany na Kickstarterze następca PLEN-a. Najmniejszy na świecie humanoidalny robot zdolny do poruszania się na dwóch nogach spotkał się z dużym zainteresowaniem. Wspierających nie zniechęciła nawet cena, ustalona na 799 dolarów. Kolejne i najnowsze dzieło – PLEN Cube, zademonstrowano na tegorocznych targach CES w Las Vegas.
Obsługa głosem, gestami lub smartfonem
Zgodnie z nazwą robot otrzymał formę sześciennej kostki. Jej boki mają wymiar 76,2 mm, a do wspierających na Kickstarterze trafi w dwukolorowej wersji – o dolnej połowie czarnej i górnej białej. Na górnej ściance obudowy znalazł się kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 2,2 cala i rozdzielczości 320 × 240 pikseli. Na froncie umieszczono kamerę FullHD z funkcją stabilizacji obrazu.
W PLEN Cube’a wbudowano także dwa mikrofony, stereofoniczne głośniki, Wi-Fi, Bluetooth oraz sensor podczerwieni. Za poruszanie się górnej części robota odpowiadają aż cztery silniki. Rezultat robi wrażenie: Cube zwraca się w stronę rozmówcy, kiwa „głową”, gdy się zastanawia, a nawet porusza się w rytm odtwarzanej muzyki.
Jego możliwości dalece wykraczają jednak poza zabawne reakcje motoryczne. Dzięki osi obrotu 360 st. może on wykonać zdjęcia panoramiczne oraz nagrać film w rozdzielczości FullHD, korzystając przy tym ze stabilizacji obrazu, a ponadto funkcji śledzenia ruchu i wykrywania twarzy. Nagrany materiał może błyskawicznie przesłać na dowolny serwis społecznościowy.
PLEN Cube will be on Kickstarter February 21, 2017
Gdy nie fotografuje i nie rejestruje filmu, pozwala sprawnie zarządzać wszystkimi inteligentnymi urządzeniami w domowej sieci. Sterowanie PLEN Cubem odbywa się za pomocą głosu, gestów lub smartfona, a w jego bazie danych zawarto ogromną liczbę dostępnych na rynku urządzeń. Wystarczy wypowiedzieć na głos producenta i model, a robot odnajdzie je i obsłuży.
Producent poszedł o krok dalej i poza prostym zarządzeniem zapewnił także wsparcie protokołu IFTTT (If This Then That). W ten sposób działanie posiadanego oświetlenia, telewizora czy głośników można zautomatyzować jeszcze skuteczniej. Czas działania na baterii prezentuje się raczej skromnie: to 30 min. nagrywania filmu lub 2-5 godzin typowego, codziennego użytkowania.
PLEN Cube korzysta z oprogramowania ROS (Robot Operating System), opartego na Linuksie. Dla developerów przygotowano otwarte API, dzięki któremu robota będzie można w jeszcze większym stopniu spersonalizować i rozwinąć. Dla wspierających dostępne będą nawet plany 3D zewnętrznej obudowy kostki, pozwalające na wydrukowanie jej autorskiej wersji.
Zasłużony sukces innowacyjnego produktu
Konstruktorzy PLAN Cube’a mają prawo być zadowoleni z wyników swojej pracy – stworzyli robota, którego można nie tylko spytać o pogodę czy uruchomić nim domowy system audio. Zbudowali prawdziwie przenośne i wszechstronne urządzenie, konsolidujące inteligentny sprzęt i usługi sieciowe, a ponadto nagrywające wideo wysokiej jakości.
Nie zapomniano także o bezpieczeństwie: nagrania głosu są przechowywane przez najkrótszy możliwy czas i kasowane, połączenia sieciowe Cube szyfruje, a statystyki i diagnostyka trafiają wyłącznie do wyznaczonej przez producenta chmury.
Kampania crowdfundingowa robota wystartowała 21 lutego, a na jej pełne sfinansowanie (50 tys. dolarów) wystarczyły trzy dni. Dziś na koncie zbiórki są już 72 tys. dolarów, a do końca pozostało jeszcze półtora miesiąca. Koszt PLAN Cube’a to obecnie 349 dol. (około 1420 zł), a jego wysyłki mają rozpocząć się w październiku.