Pochmurny dzień? Na szczęście są panele słoneczne 3D

Panele słoneczne znajdują co raz więcej zwolenników i nabywców. Ich zasadniczą wadą do tej pory była niska wydajność wynikająca z braku dobrej pogody lub niskiego nasłonecznienia miejsca, w którym były instalowane. Nadszedł czas aby to zmienić.

panel słoneczny 3D
panel słoneczny 3D
Marcin Krzewicki

Nadchodzą panele słoneczne 3D!

Panele słoneczne znajdują co raz więcej zwolenników i nabywców. Ich zasadniczą wadą do tej pory była niska wydajność wynikająca z braku dobrej pogody lub niskiego nasłonecznienia miejsca, w którym były instalowane. Nadszedł czas aby to zmienić.

Nadchodzą panele słoneczne 3D!

Zhong Lin Wang z Georgia Tech wpadł na pomysł wykorzystania światłowodów stosowanych w przemyśle komunikacyjnym do budowy paneli fotowoltaicznych nowego typu. Ponad to ze starych solarek usunięto niepotrzebne elementy aby uzyskać przezroczysty materiał. Następnie naniesiono przewodzącą powłokę nasyconą tlenkiem cynku. Światłowody bezpośrednio stykają się ze strukturą, widoczną na zdjęciu. Na pierwszy rzut oka przypomina trochę kawałek pianki poliuretanowej. W grę wchodzą również nano połączenia między powierzchnią światłoczułą, a samymi światłowodami.

badania laboratoryjne
badania laboratoryjne

Taka modyfikacja pozwoli uzyskać 6 razy większą wydajność od tradycyjnych płaskich układów paneli. Niestety ta niesamowita efektywność została potwierdzona jedynie w obliczeniach laboratoryjnych. Skuteczność nowego wynalazku obecnie sięga poziomu 3,3%. Po dokonaniu kolejnych zmian w powierzchni struktury poziom ten może wzrosnąć do około 8%.

Przeciętna instalacja z paneli słonecznych może pochwalić się wynikiem 12% efektywności przetwarzania światła na energię. Osiągi będą bardziej zachęcające wraz z dalszym rozwojem badań nowej technologii.

Zdecydowaną zaletą nowych solarek jest stosunkowo dobra wydajność w miejscach, a nawet pomieszczaniach, które nie są bezpośrednio nasłonecznione. Przykładem może być jakieś biurowe pomieszczenie, w którym tradycyjny panel słoneczny nie zdałby egzaminu. Sytuacja wygląda podobnie na otwartych przestrzeniach podczas pełnego zachmurzenia.

Istnieje możliwość zastąpienia światłowodów tańszymi polimerami. Obniży to potencjalne koszty produkcji. Myślę, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli korzystać z paneli słonecznych mniej podatnych na zakłócenie pogodowe i inne zewnętrzne czynniki.

źródło: Gizmag

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.