Polacy je pokochali. Kupują coraz więcej pomp ciepła

Polacy je pokochali. Kupują coraz więcej pomp ciepła

Pompa ciepła
Pompa ciepła
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrew Aitchison
Adam Gaafar
21.11.2022 15:00

Dane Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) wskazują na szybki wzrost rynku pomp ciepła w naszym kraju. W pierwszych trzech kwartałach br. wzrósł on w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r. aż o 121 proc.

W oparciu o te dane PORT PC przewiduje, że w tym roku wzrost może osiągnąć aż 130 proc., co oznacza sprzedaż niemal 200 tys. pomp ciepła. Serwis Globenergia zauważa, że taka liczba nowych urządzeń oznaczałaby "30-procentowy udział w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych sprzedanych w 2022 r.". Dodajmy, że w ub.r. łączna sprzedaż pomp ciepła wyniosła w ub.r. 93 tys. sztuk.

Polacy uwielbiają pompy ciepła

Warto odnotować, że Polacy najchętniej kupują pompy ciepła typu powietrze-woda – w porównaniu z okresem z ub.r. ich sprzedaż wzrosła aż o 140 proc. Rynek pomp ciepła przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego budynków odnotował z kolei wzrost o 133 proc.

O zainteresowaniu Polaków tymi urządzeniami pialiśmy już na naszych łamach niejednokrotnie. Jak pisał swego czasu Karol Kołtowski, jest to rynek, który rozwija się u nas najszybciej w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Monika Morawiecka i Jan Rosenow zwracają uwagę na łamach serwisu Foresight Climate and Energy, że na popularność tych urządzeń wpływa w sporej mierze program Czyste Powietrze, który wystartował w 2018 r. Wysokość rządowych dotacji związanych z wymianą starych kotłów węglowych na źródła, które emitują mniej zanieczyszczeń, ma opiewać na 25 mld euro.

Decydując się na zakup pompy ciepła trzeba jednak pamiętać, że montaż tych urządzeń może być w niektórych przypadków źródłem problemów. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, możliwe jest bowiem nałożenie kary za różne źródła hałasu.

Karol Kołtowski skontaktował się ze specjalistką - Agatą Borodziuk, kierownikiem działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy – która zwróciła uwagę na prawidłowy montaż pompy, zapobiegający jej nadmiernemu hałasowaniu. Istotne jest także umieszczenie urządzenia w odpowiedniej odległości od granicy działki.

Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)