Polacy stworzyli panel wiatrowy. Czy może zastąpić fotowoltaikę?
Polscy inżynierowie opracowali innowacyjny panel wiatrowy, który może stanowić alternatywę lub uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych. Projekt zdobywa nagrody w konkursach, zwiększając szanse na jego komercjalizację.
02.07.2024 | aktual.: 02.07.2024 11:46
Polski panel wiatrowy. Zastąpi fotowoltaikę?
Startup o nazwie Panel Wiatrowy stworzył, zgodnie ze swoją nazwą, panel wiatrowy. Jest to nowoczesny system turbin wiatrowych, który przedstawia nowatorskie podejście do generowania energii z wiatru. Skupiając się na klientach indywidualnych, urządzenie może zasilać domy prywatne, zamiast dużych turbin wiatrowych wykorzystywanych w elektrowniach.
Projekt zbiera wiele nagród w różnych konkursach innowacji. Np. w ramach Programu Grantowego ING startup Panel Wiatrowy zdobył drugie miejsce, co wiązało się z nagrodą finansową w wysokości 300 tys. złotych.
Polski panel wiatrowy można wykorzystać jako ogrodzenie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i nie wymaga modyfikacji budynku. Jak można przeczytać na stronie projektu na Facebooku, zastosowań tego urządzenia jest wiele.
Według twórców, panel wiatrowy znakomicie sprawdzi się jako ogrodzenie, wolnostojąca konstrukcja przydomowa, instalacja na płaskim dachu budynku (takim jak biurowce, hale produkcyjne i domy), oraz na terenach wyniesionych nad powierzchnię (mosty, wiadukty). Może też posłużyć jako ogrodzenie wzdłuż dróg ekspresowych i autostrad.
Istotnym atutem panelu jest jego zgodność z infrastrukturą fotowoltaiczną. Może korzystać z tego samego falownika, co pozwala na redukcję kosztów inwestycji. Ponadto, dzięki możliwości produkcji energii w nocy, jest doskonałym uzupełnieniem dla paneli fotowoltaicznych, które działają tylko w dzień. Sprawdzi się doskonale jako ogrodzenie elektrowni słonecznej.
Zobacz także
Efektywność energetyczna panelu wiatrowego
Panel wiatrowy ma być dostępny w dwóch kolorach: szarym i czarnym oraz w kilku wariantach wysokości: 1, 2 i 4 metry. Twórcy planują oferować urządzenie w konkurencyjnej cenie w stosunku do instalacji fotowoltaicznych.
Twórcy przedstawili również szacunkowe dane na temat wydajności swojego produktu. Według nich, gotowy panel wiatrowy może być niewiarygodnie wydajny. W celu bezpieczeństwa podano minimalne wartości uzyskane przez wczesne prototypy:
- ogrodzenie posesji prywatnej lub instalacja na płaskim dachu o powierzchni 10 arów - 40 kW,
- ogrodzenie terenu przemysłowego o powierzchni 1 ha - 400 kW,
- fragment ogrodzenia o długości 10 m - 1 kW,
- ogrodzenie po obu stronach autostrady o długości 1 km - 200 kW.