Polska elektrownia atomowa. Lokalizacja została potwierdzona
Pierwsza polska elektrownia atomowa ma już potwierdzoną lokalizację. Wojewoda pomorski wydał decyzję, pozwalająca na budowę obiektu na obszarze (zamieszkiwanej przez niespełna 1,3 tys. osób) gminy Choczewo w powiecie wejherowskim.
W poniedziałek (18 września 2023 r.) na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku poinformowano, że wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji - budowy obiektu energetyki jądrowej. Pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa powstanie na obszarze gminy Choczewo.
Pierwsza polska elektrownia atomowa
Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa będzie charakteryzować się mocą elektryczną do 3750 MWe. Powstanie w technologii AP1000 Westinghouse i składać będzie się z trzech bloków. Reaktory AP1000 klasyfikowane są jako przedstawiciele generacji III+, ponieważ nie wpisują się w charakterystykę trzeciej generacji, a zarazem trochę brakuje im do czwartej.
Technologia AP1000 bazuje na wodnych reaktorach ciśnieniowych, a więc takich, które są chłodzone wodą pod ciśnieniem. Ten system chłodzenia jest złożony z dwóch niezależnych obwodów. Rozwiązanie znane jest z wysokiej wydajności, a zarazem niskiej awaryjności w porównaniu do konkurencyjnych, jak i wcześniejszych technologii. Jak dotąd znana jest tylko jedna duża awaria elektrowni tego typu (Three Mile Island z 1979 roku).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aktualnie w technologii AP1000 pracują dwa reaktory w chińskim Sanmen Nuclear Power oraz dwa w chińskim Shandong Nuclear Power. W trakcie budowy są kolejne dwa – w amerykańskim Southern Nuclear. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa polskich reaktorów rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.
Długa droga do budowy
Przypomnijmy, że w lipcu br., inwestycja otrzymała decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oznaczało to, że projekt jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką energetyczną.
W sierpniu br. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Decyzja ta zapewnia spółce PEJ prawo do terenu niezbędnego dla budowy inwestycji zarówno na lądzie, jak i na morzu. Określa również nieruchomości, które zostaną objęte inwestycją, a także precyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie, przeciwpożarowe.
W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Za realizację inwestycji odpowiada PEJ - spółka celowa utworzona do koordynacji procesu budowy.
W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa PEJ wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.