Polska fotowoltaika jest wzorem? Działamy szybciej niż zakładany plan

Polska fotowoltaika jest wzorem? Działamy szybciej niż zakładany plan

Fotowoltaika w Polsce
Fotowoltaika w Polsce
Źródło zdjęć: © Pixabay
27.05.2022 07:25, aktualizacja: 27.05.2022 11:40

Fotowoltaika w Polsce w ostatnich latach rozwijała się na tyle szybko, że znacznie przyspieszyła realizację wyznaczonych przed dekadą celów. Poziom 10 GW mocy zainstalowanej osiągnęliśmy 8 lat wcześniej, niż zakładały optymistyczne scenariusze.

Ostatnia dekada była bardzo udana dla fotowoltaiki. Instytut Energetyki Odnawialnej nazwał ją w raporcie "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022" złotą dekadą. Trudno się dziwić tak pozytywnemu wydźwiękowi. Już w 2022 roku udało nam się osiągnąć poziom mocy zainstalowanej, który w 2012 roku prognozowano na rok 2030 i to w wariancie optymistycznym. W maju bieżącego roku moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła 10 GW.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska skomentował przygotowany przez IEO raport. Przyznał, że rozwój prosumentów jest dowodem na ewolucję polskiej energetyki. Poinformował też, że rząd pracuje nad tym, aby zmiany w energetyce zachodziły jeszcze szybciej.

- Energetyka słoneczna jest głównym motorem napędowym rozwoju OZE w Polsce. To rezultat celowej i odpowiedzialnej polityki rządu, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i stabilnych dostaw energii do odbiorców końcowych. Jak wynika z raportu "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022", fotowoltaika stała się technologią o najwyższej mocy zainstalowanej w krajowej energetyce odnawialnej - komentuje minister Zyska.

Struktura mocy odnawialnych źródeł energii w pierwszym kwartale 2022
Struktura mocy odnawialnych źródeł energii w pierwszym kwartale 2022© IEO

Na podstawie przygotowanych przez IEO danych można wywnioskować, co było główną przyczyną rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Wpływ na to miało wprowadzenie programu Mój Prąd. Widać to po znacznym wzroście mocy zainstalowanej w energetyce prosumenckiej od 2019 roku, kiedy to ruszył wspomniany program dotacji.

Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce
Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce© IEO

Szybki rozwój fotowoltaiki generuje jednak także problemy. Ten sam raport wskazuje na liczne zagrożenia dla rozwoju elektrowni słonecznych w Polsce. Głównym problemem ma być infrastruktura, która będzie uniemożliwiać przyłączanie kolejnych instalacji do sieci.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)