Polska wyśle Ukrainie moździerze. Jakie są możliwości tej broni?
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w przyszłym tygodniu wyjedzie na Ukrainę pierwszy transport uzbrojenia. Dostawy obejmują m.in. lekkie moździerze LMP-2017 kalibru 60 mm. Przyjrzyjmy się możliwościom tej broni.
LMP-2017 kal. 60 mm to lekki moździerz piechoty zaprojektowany jako środek ogniowy bezpośredniego wsparcia. Jak czytamy na stronie producenta, jest to broń przeznaczona do "do destrukcyjnego oddziaływania kinetycznego na systemy walki przeciwnika", a jej ogień "zapewnia skuteczne wsparcie walczących pododdziałów w warunkach widzialności optycznej w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy".
Masa moździerza wynosi 6,6 kg, a długość stalowej lufy to 650 mm. LMP-2017 jest wyposażony w celownik mechaniczny oraz – w zależności od wersji tej broni – w cieczowy celownik grawitacyjny lub cyfrowy. Do broni stosuje się poniższe typy nabojów:
- 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60,
- 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem oświetlającym S-LM60,
- 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60N (M60-HE).
Producent deklaruje, że minimalna wytrzymałość moździerza wynosi 1500 strzałów, a maksymalna liczba pocisków wystrzelonych ogniem ciągłym to 30 sztuk. Istnieje także wersja moździerza LMP-2017M o masie 19 kg oraz z lufą 865 mm, która pozwala na prowadzenie ognia na odległość do 1500 m.
Broń jest przystosowana do pracy w klimacie umiarkowanym, tropikalnym suchym i wilgotnym oraz zimnym. Wymagania moździerza i jego amunicji zostały opracowane w zgodzie z NATO-wską normą STANAG 4425.2. Specjalna powłoka otrzymana metodą azotowania gazowego chroni przewód lufy przed działaniem gazów prochowych. Broń może był obsługiwana przez jednego lub dwóch operatorów.