Pompa ciepła zimą? Poniżej zera wciąż ma sens

Nie od wczoraj wiadomo, że pompy ciepła to wydajny, niskoemisyjny i opłacalny ekonomicznie sposób ochładzania i ogrzewania domów. W 2023 r. ich sprzedaż w USA przewyższy sprzedaż pieców gazowych. Jak się okazuje – z korzyścią dla konsumentów, bo urządzenia te wykazują bardzo wysoką efektywność w niskich temperaturach.

Pompa ciepła zimą
Pompa ciepła zimą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik

13.09.2023 | aktual.: 14.11.2024 10:42

Na Uniwersytecie Oksfordzkim przeprowadzono badanie, które wykazało, że powietrzne pompy ciepła oferują bardzo wysoką wydajność w niskich i ujemnych temperaturach. Pod względem efektywności okazały się lepsze nawet od ogrzewania olejowego i gazowego.

Badaniem tym naukowcy z Oksfordu obalają mity dotyczące albo niemożliwości działania powietrznych pomp ciepła w temperaturach poniżej zera, albo ich niskiej efektywności w takich warunkach.

Efektywność pompy ciepła poniżej zera

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma Joule naukowcy z Oksfordu przedstawiają tzw. współczynniki wydajności COP dla różnych urządzeń grzewczych. To stosunek wyprodukowanego ciepła i zużytej energii. Jako dobry współczynnik w skali całego roku uznaje się 3-4. Powietrzne pompy ciepła osiągnęły wynik 3-6.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Testy wykazały, że przy temperaturach o 5 do -10 stopni Celsjusza średni COP wyniósł 2,62, a to wystarczająco dużo, by pompa ciepłą okazała się całkowicie wystarczająca. Kłopoty zaczynają się tak naprawdę dopiero poniżej -10 stopni Celsjusza, gdzie COP waha się między 1,5 a 2 – w takim przypadku mogłaby już być potrzeba rezerwowa forma ogrzewania, uzupełniająca system.

Wnioski badaczy

– Ogrzewanie rezerwowe było konieczne tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadała poniżej -10 stopni Celsjusza. Powyżej tej temperatury pompy ciepła były w stanie zapewnić wymagane ciepło, cechując się stosunkowo wysoką wydajnością – podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Jak wskazują eksperci z serwisu Electrek, "posiadanie pompy ciepła obniży koszty ogrzewania, a także emisję gazów cieplarnianych przez gospodarstwo domowe". Z racji zaś, że temperatury na świecie rosną, pompa ciepła będzie efektywnie ogrzewać mieszkanie przez większość roku. Będzie też efektywnie chłodzić dom w okresie letnim.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.