PowerPod – najnowocześniejsza turbina wiatrowa na świecie

Turbina PowerPod to rozwiązanie problemów, trapiących energetykę wiatrową. Jest mała, bezpieczna dla ludzi i zwierząt, a do tego bardziej efektywna od tradycyjnych rozwiązań. Jak to możliwe?

Turbina PowerPod
Turbina PowerPod
Źródło zdjęć: © Halcium
Łukasz Michalik

25.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:05

Opracowana przez firmę Halcium turbina PowerPod wygląda nietypowo – ma formę zbliżoną do kolorowej beczki. Niecodzienny kształt kryje w sobie innowacje, dzięki którym PowerPod może okazać się przyszłością energetyki, opartej na sile wiatru.

Sekretem nowatorskiej turbiny są rozmieszczone w jej obudowie kanały, którymi powiew wiatru dostaje się do środka. Budowa kanałów wymusza zwiększenie prędkości przepływającego przez nie powietrza, które ostatecznie – z dużo większą siłą, niż siła wiatru – napędza umieszczone na obwodzie koła łopatki turbiny. Pomysł przypomina nieco opatentowaną w latach 70. turbinę tornado, ale wydaje się pozbawiony jej najważniejszej wady, jaką była mała efektywność.

Urządzenie może pracować niezależnie od tego, z jakiego kierunku wieje wiatr. Producent podkreśla, że PowerPod może działać także w warunkach, w których zmienne podmuchy doprowadziłyby klasyczną, śmigłową turbinę do uszkodzenia.

Could this be the ‘safest, most powerful wind turbine in the world’?

PowerPod - bezpieczna i wydajna turbina

Co istotne, wszystkie ruchome części są schowane wewnątrz obudowy, dzięki czemu PowerPod jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Jego poręczna forma pozwala zarazem na łatwe umieszczanie generatora prądu w niemal dowolnym miejscu – na dachu budynku, tarasie, elementach architektonicznych czy nawet na dachu kampera. PowerPod może działać samodzielnie, w zestawie kilku urządzeń, ale także jako uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.

PowerPod wyprodukuje więcej prądu od instalacji fotowoltaicznej
PowerPod wyprodukuje więcej prądu od instalacji fotowoltaicznej© Halcium

Halcium zapewnia, że w większości miejsc a świecie 1-kilowatowa turbina wyprodukuje więcej prądu, niż instalacja fotowoltaiczna o podobnej mocy, choć skala przewagi będzie zależała m.in. od szerokości geograficznej. Sądząc po udostępnionej mapie, w przypadku Polski PowerPod powinien być 2-3 razy efektywniejszy.

PowerPod nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży – turbina jest na razie na etapie dopracowywania konstrukcji, a Halcium zbiera fundusze na rozpoczęcie produkcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze turbiny tego typu mają trafić na rynek jeszcze w 2021 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.