Powstał pierwszy na świecie samo zasilający się nanosensor

Grupa naukowców z Georgia Institute of Technology w Atlancie stworzyła pierwszy na świecie samo zasilający się sensor wykonany w skali nanometrycznej. Aby tego dokonać wystarczyło zastosować kilka prostych sztuczek.

Powstał pierwszy na świecie samo zasilający się nanosensor
Marcin Krzewicki

02.04.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:33

Grupa naukowców z Georgia Institute of Technology w Atlancie stworzyła pierwszy na świecie samo zasilający się sensor wykonany w skali nanometrycznej. Aby tego dokonać wystarczyło zastosować kilka prostych sztuczek.

Zespół badaczy odkrył, że zmniejszenie rozmiarów komponentów sensora przyczyni się do wzrostu efektywności mechanizmu, który go zasila. Wykorzystanie nanotechnologii umożliwiło wytworzenie wszystkich niezbędnych elementów z wysoką precyzją, co bezpośrednio przekłada się na jakość i wydajność układu.

Czujnik wyposażony jest w tysiące malutkich nanoprzewodów, które podczas obciążeń mechanicznych wytwarzają energię elektryczną. Oczywiście przy wykorzystaniu procesu nanotechnologicznego konieczne było wykorzystanie odpowiednich materiałów. Tak więc niewielkie przewody wykonano z tlenku cynku, który najlepiej nadaje się do budowy niewielkiego, mechanicznego układu zasilającego.

Naukowcy twierdzą, że generatorki mogą wytworzyć maksymalne napięcie wynoszące aż 1,26V i o szczytowej mocy 2,7W na każdy centymetr sześcienny.

Źródło: ecofriend

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.