Pralka się trzęsie przy wirowaniu. Czy to oznaka awarii?
Nadmierne wibracje pralki łatwo zauważyć, szczególnie w przypadku nowoczesnych urządzeń, które cechują się cichą pracą. Czy trzęsąca się w trakcie wirowania pralka to zawsze oznaka awarii?
Nieprawidłowości w pracy urządzeń AGD łatwo zauważyć. Szczególnie wyraziste są one w przypadku pralek. Jeśli pralka nadmiernie trzęsie się przy wirowaniu, nie sposób tego nie zauważyć. Hałas i mocne wibracje sugerują, że coś jest nie w porządku. Nie zawsze jednak oznacza to duże kłopoty.
Jedną z przyczyn nadmiernego trzęsienia się pralek jest nieodpowiedni załadunek bębna. Zbyt mocno obciążony bęben pralki może powodować silne wibracje. Jednak nie tylko przeładowana pralka może wywoływać nadmierny hałas i wibracje. W przypadku, gdy urządzenie będzie załadowane w zbyt małym stopniu, również może wystąpić podobny problem. Wynika to z nierównomiernego obciążenia bębna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić słuchawki Technics EAH-A800?
Blokady transportowe w pralce - trzeba je zdjąć
Choć podłączenie pralki wydaje się być prostą czynnością, zawsze warto spojrzeć w instrukcję obsługi. Jednym z ważnych punktów montażu jest zdjęcie blokad transportowych. Nowoczesne urządzenia mają czujniki, które uniemożliwią uruchomienie pralki, jeśli śruby nie są usunięte.
Próba prania bez demontażu blokad może wiązać się z naprawdę nieciekawymi skutkami. Przede wszystkim łatwo o wywołanie poważnych uszkodzeń w urządzeniu ze względu na silne wibracje. Co więcej - uruchomienie pralki z nieusuniętymi śrubami transportowymi zazwyczaj wiąże się z utratą gwarancji. Oprócz tego warto wspomnieć, że praca urządzenia w takim stanie jest zwyczajnie niebezpieczna. Pralka zaczyna "tańczyć", przez co realne jest uszkodzenie wyposażenia domowego, urwanie węża zasilającego pralkę w wodę czy urwanie przewodu zasilającego.
Dlaczego pralka się trzęsie? Uszkodzony amortyzator lub łożysko
Możliwe, że pralka trzęsie się bardziej, niż powinna, ze względu na uszkodzony amortyzator, którego rolą jest tłumienie nadmiernych wibracji. Uszkodzony amortyzator poza trzęsieniem się pralki będzie powodował też nadmierny hałas. Podobne mogą być skutki uszkodzenia lub korozji łożyska w pralce.
Sprężyny z zawieszenia bębna
Bęben w pralkach jest zawieszony na sprężynach, dzięki którym urządzenie może stać stabilnie w czasie wirowania. Jeśli któraś ze sprężyn spadła, urwała się lub nadmiernie się rozciągnęła, pralka może zacząć się mocno trząść. Wymiana zużytych lub zastąpienie uszkodzonych sprężyn powinno rozwiązać problem.
Niewłaściwe wypoziomowanie pralki
Jedną z prozaicznych przyczyn nadmiernych wibracji pralki może być jej niewłaściwe wypoziomowanie. Należy pamiętać, że przed pierwszym uruchomieniem pralkę należy odpowiednio ustawić. Do tego celu należy odpowiednio wkręcić lub wykręcić regulowane stopki pralki.
W kontekście redukcji drgań warto pamiętać też o możliwości zastosowania specjalnych mat antywibracyjnych, dzięki którym drgania będą mniej uciążliwe. Może być to szczególnie ważne, gdy chcemy zadbać o spokój naszych sąsiadów w bloku. Pranie lepiej wykonywać też w godzinach dziennych - nocą drganie pralki może roznosić się po ścianach i stropach, przez co będzie uciążliwe dla innych mieszkańców budynku.
Planowanie prania na godziny dzienne jest też wskazane z innych względów. Posiadacze mikroinstalacji fotowoltaicznych, którym zależy na dużej autokonsumpcji, powinni uruchamiać pralki wtedy, gdy generacja energii jest największa.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii