Program "Mój elektryk". Duże dotacje do zakupu aut elektrycznych

Program "Mój elektryk". Duże dotacje do zakupu aut elektrycznych

Program "Mój elektryk". Duże dotacje do zakupu aut elektrycznych
Źródło zdjęć: © Tomasz Kawka/East News
Adam Gaafar
03.07.2021 21:28, aktualizacja: 06.03.2024 22:17

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło w piątek start programu "Mój elektryk". W jego ramach wszyscy chętni – zarówno osoby fizyczne, jak i firmy – będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. Warto postarać się o te środki, bowiem dotacje sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Podczas wydarzenia, na którym ogłoszono start programu, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podkreślił, że "ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój sektora OZE". Polityk wyraził nadzieję, że Polska stanie się liderem odnawialnych źródeł energii nie tylko na rynku wewnętrznym, ale również zagranicą. Zwrócił uwagę, że technologie OZE są coraz popularniejsze i łatwo dostępne.

Wiceszef resortu podkreślił także znaczenie elektromobilności. – Rozwój elektromobilności to jeden z fundamentów Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku w wymiarze jakości powietrza, które jest dobrem ogólnonarodowym i nie ma barw politycznych. Elektromobilność to także ważny komponent Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego – cytuje jego słowa serwis GlobEnergia.

"Mój elektryk" – jakie kwoty dofinansowania do samochodów elektrycznych?

Program "Mój elektryk" rusza 12 lipca br. Na początku będzie on dedykowany osobom fizycznym. W kolejnych tygodniach zostanie rozszerzony, obejmując również przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje. Realizacja programu została przewidziana na lata 2021-2026. W tym roku jego budżet wyniesie ponad 500 mln zł.

Na większe dofinansowanie będą mogły liczyć osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny – poziom dla tej grupy ma być wyższy o ok. 30 procent. GloBEnergia zwraca uwagę, że taką kartę posiada w naszym kraju milion rodzin.

Firmy mogą otrzymać do 27 tys. zł dotacji na samochody osobowe, przy deklarowanym średniorocznym przebiegu minimum 15 tys. km. Taka sama stawka jest przewidziana dla osób z Kartą Dużej Rodziny. Osoby fizyczne, które takiej karty nie posiadają, mogą ubiegać się z kolei o 18 750 zł. W przypadku aut dostawczych będzie można uzyskać wsparcie do 70 tys. zł, pod warunkiem, że deklarowany średnioroczny przebieg wyniesie powyżej 20 tys. km. O dofinansowanie można ubiegać się przy zakupie samochodu do 225 tys. zł. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny nie obowiązuje limit ceny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)