Przezroczyste OLED-y dopiero (już?) za pięć lat
Kolejne doniesienia z fabryk LG pozwalają przypuszczać, że firma ta w najbliższych latach planuje całkowicie zdominować rynek organicznych wyświetlaczy. Ma przy tym wsparcie koreańskiego rządu.
16.07.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kolejne doniesienia z fabryk LG pozwalają przypuszczać, że firma ta w najbliższych latach planuje całkowicie zdominować rynek organicznych wyświetlaczy. Ma przy tym wsparcie koreańskiego rządu.
Dwa tygodnie temu pisałem o planach wypuszczenia za trzy lata OLED-a o rozdzielczości 4K. Zeszły tydzień przyniósł kolejną rewelację z koreańskiego biura prasowego. Tym razem LG oficjalnie mówi o planach produkcji przezroczystych wielkogabarytowych wyświetlaczy.
Koreański rząd zdaje się wierzyć w jakość sprzętu produkowanego przez LG. Niedawno firma podpisała rządowy kontrakt na produkcję przezroczystych wyświetlaczy, ale w technologii LED. Teraz przyszła kolej na OLED.
Projekt będzie finansowany z funduszy programu „Future Flagship”. Nieoficjalnie mówi się o kwocie rzędu nawet 55 mln dol. Efektem tego ma być wypuszczenie na rynek przezroczystego OLED-a w 2017 roku.
Co władze Korei będą z tego miały? Plany są niezwykle optymistyczne – wzrost eksportu krajowego nawet o 56 mld dol., stworzenie setek tysięcy miejsc pracy w ośrodkach badawczych i produkcyjnych. Korzyści mają więc być obustronne.
Takie działania rządu mogą doprowadzić do tego, że LG stanie się monopolistą na rynku OLED-ów. Nic bowiem nie wiadomo o rządowych dofinansowaniach np. dla Samsunga. Czy taka praktyka jest dobra? Wiadomo nie od dziś, że praktyki monopolistyczne nie są dobre.
Zaznaczam jednak, że są to tylko luźne spekulacje i liczę, że rozwój technologii organicznych wyświetlaczy nie zostanie zahamowany takimi praktykami. Wręcz przeciwnie – wpompowanie sporych sum ze strony państwa może napędzić rynek i spowodować szybszy rozwój technologii.
Źródło: The Korea Herald