Przycisk AF w radiu w samochodzie. Do czego tak naprawdę służy?
Przycisk AF w samochodowym radioodtwarzaczu, choć często pomijany, może znacząco poprawić jakość odbioru radia podczas jazdy. Jak działa i dlaczego warto go używać?
Przycisk AF, czyli Alternative Frequencies, to funkcja w systemie RDS (Radio Data System), która umożliwia automatyczne przełączanie na silniejszy sygnał tej samej stacji radiowej. Jest to szczególnie przydatne dla kierowców pokonujących długie trasy, gdzie zmieniają się nadajniki radiowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić składany smartfon Huawei Mate X3?
Jak działa przycisk AF?
Podczas jazdy, gdy radio traci łączność z nadajnikiem, z głośników mogą wydobywać się szumy. Wciśnięcie przycisku AF pozwala na automatyczne dostosowanie częstotliwości, co eliminuje zakłócenia i zapewnia ciągłość odbioru ulubionej stacji.
System RDS, w tym funkcja AF, jest standardem w Unii Europejskiej od ponad 33 lat. Wszystkie samochody wyprodukowane po 1990 r. w Europie są wyposażone w ten system. Jednak auta z Ameryki czy Azji mogą go nie posiadać, gdyż tam nie jest to obowiązkowe.
Gdzie znajduje się przycisk AF?
Przycisk AF znajduje się zazwyczaj na kokpicie radia, a w nowszych modelach z dotykowym ekranem, w ustawieniach. Warto go używać, aby uniknąć irytujących zakłóceń podczas długich podróży.
Dzięki AF, kierowcy mogą cieszyć się nieprzerwanym odbiorem radia, niezależnie od regionu, w którym się znajdują. To proste rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort jazdy, zwłaszcza dla tych, którzy spędzają wiele godzin za kierownicą.