Recykling fotowoltaiki. Ta metoda działa i jest opłacalna
Naukowcy z Australii opracowali innowacyjną metodę recyklingu modułów fotowoltaicznych, która jest zarówno opłacalna, jak i przyjazna dla środowiska. W perspektywie kilku dekad recykling paneli stanie się poważnym wyzwaniem, dlatego tak istotne jest już teraz opracowanie efektywnej technologii.
Fotowoltaika zyskuje na popularności, a żywotność tego typu instalacji wynosi około 30 lat. Wkrótce ich recykling stanie się globalnym wyzwaniem. Należy zatem znaleźć metodę, która będzie wydajna i ekonomiczna, umożliwiając odzyskiwanie cennych materiałów przy minimalnych kosztach i nakładach pracy.
Zespół z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii zaproponował nową, prostą i wydajną ekonomicznie metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych. Co więcej, jest ona ekologiczna, co zmniejsza wpływ fotowoltaiki na środowisko nawet po zakończeniu jej użytkowania.
Jak donosi PV-Magazine, proces ten składa się z trzech głównych etapów. Na początku usuwa się ogniwa z ramy, następnie - rozdrabnia laminat, a w końcowej fazie koncentruje materiał przy pomocy separacji elektrostatycznej.
W wyniku tego procesu otrzymujemy dwie frakcje. Pierwsza z nich to mieszanka srebra, miedzi, aluminium i krzemu, a druga – szkła, krzemu i polimerów. Pierwsza, bardziej wartościowa mieszanka, stanowi około 2 do 3 proc. całkowitej masy modułu i może być natychmiast przekazywana do kolejnych etapów produkcyjnych.
Recykling paneli fotowoltaicznych - nowa metoda z Australii
Australijscy badacze przekonują, że ich metoda recyklingu paneli fotowoltaicznych może być opłacalna już przy przetwarzaniu ok. 1 tys. ton paneli rocznie. Szacują, że przy mniejszych ilościach (poniżej 4 tys. ton rocznie) nowa technologia może być bardziej ekonomiczna niż obecnie stosowana metoda FRELP (Full Recovery End-of-Life Photovoltaic).
W najbliższych dekadach rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych dynamicznie się rozwinie. Według PV-Magazine, do 2030 roku globalna ilość odpadów z systemów fotowoltaicznych może wynieść 1,7 miliona ton, a do 2050 roku – aż 60 milionów ton.
Rystad Energy szacuje, że do 2030 roku wartość materiałów odzyskiwanych z paneli fotowoltaicznych osiągnie 2,7 miliarda dolarów. Do 2050 roku ta wartość ma wzrosnąć do ponad 82 miliardów dolarów, podczas gdy obecnie wynosi zaledwie 175 milionów dolarów amerykańskich.