Recykling łopat wiatrowych. Pierwsza farma już stoi
Niemiecka farma wiatrowa Kaskasi to pierwszy tego typu obiekt, w którym zainstalowano łopaty turbin, które można poddawać recyklingowi. To krok w rozwiązaniu jednego z poważniejszych problemów energetyki wiatrowej.
Elektrownie wiatrowe są ogromne. Pojedyncze wiatraki mogą mieć wysokość sięgającą nawet 200 metrów. Łopaty turbiny mają około 50 metrów długości. Biorąc pod uwagę, że w klasycznej formie nie nadają się one do recyklingu, stanowią one sporą ilość odpadów, z którymi trzeba sobie jakoś radzić. Na szczęście idziemy ku lepszemu.
Serwis wnp.pl donosi o uruchomieniu pierwszej farmy wiatrowej, gdzie zainstalowane łopaty w 100 proc. nadają się do recyklingu. Technologia RecyclableBlade opracowana przez zespół z firmy Siemens Gamesa na farmie wiatrowej Kaskasi to duży krok w kierunku obiegu zamkniętego w energetyce wiatrowej.
Nowoczesne łopaty turbin składają się z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy. Tworzą one w ten sposób mocną strukturę. Zespół Siemens Gamesa opracował proces, który pozwala odzyskać komponenty ostrza łopaty po jej zdemontowaniu.
Żywicę, włókno szklane i drewno można oddzielić dzięki zastosowaniu łagodnego roztworu kwasu. Surowce te można następnie wykorzystać do produkcji innych produktów - mają one być w pełni wartościowe.
- Technologię Siemens Gamesa RecyclableBlade wprowadziliśmy na rynek w ciągu zaledwie 10 miesięcy, tj. od premiery we wrześniu 2021 r. Udowadniamy, że jako liderzy rewolucji offshore jesteśmy zaangażowani w to, aby przełomowe innowacje technologiczne były komercyjnie opłacalne w tempie, jakiego wymaga kryzys klimatyczny - skomentował Marc Becker, dyrektor generalny Siemens Gamesa Offshore Business Unit.
Producenci łopat wciąż poszukują sposobów na poddawanie ich recyklingowi. Serwis WNP donosi, że kilka firm zobowiązało się do niewyrzucania zużytych ostrzy. Mają zamiar przechowywać je tak długo, aż nie opracują efektywnej metody ich recyklingu.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii