Recykling odnawialnych źródeł energii. PGE opracuje technologię
Choć żyjemy w czasach, w których odnawialne źródła energii dopiero zyskują na popularności, już teraz należy myśleć o ich recyklingu. PGE uruchomiła Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie, by być gotową na wyzwania przyszłości.
Moduły fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe pozwalają na generowanie energii bez emisji szkodliwych gazów i pyłów. Aby jednak mówić o całkowicie zielonej energii, należy zająć się też kwestią recyklingu jej źródeł. Zielona energetyka powinna dążyć w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Serwis wnp.pl zwraca uwagę, że w Polsce także myślimy o recyklingu OZE. Grupa PGE otworzyła pod koniec 2022 r. Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Bełchatowie. Najważniejszymi zadaniami, przed którymi stanie instytucja, będzie opracowanie możliwie wydajnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych i łopat turbin wiatrowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić smartfon Zenfone 9?
PGE zauważa, że rozwój ekonomiczny oparty na pozyskiwaniu i eksploatacji nowych zasobów pierwotnych planety to przeszłość. Aby zaspokoić potrzeby surowcowe i energetyczne przemysłu, należy dążyć do ponownego wykorzystania już pozyskanych zasobów, niekoniecznie w tej samej formie.
- Gospodarka obiegu zamkniętego jest nową propozycją modelu gospodarczego opartego na cyrkularności produktów i "odpadów" w gospodarce. W zasadzie pojęcie "odpadu" w tym modelu nie powinno występować, gdyż wszystko, co możliwe należy zawracać z powrotem do systemów gospodarczych. Poprzedni model weź - wyprodukuj - wykorzystaj - wyrzuć, musi być zastępowany modelem obiegu zamkniętego - mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Szymanek, Prodziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.
Recykling paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych
Panele fotowoltaiczne zawierają wiele cennych materiałów, które można by wykorzystywać ponownie. Centrum Badań i Rozwoju Gospodarki Obiegu Zamkniętego będzie skupiać się na opracowaniu wydajnych metod odzyskiwania m.in. aluminium, krzemu, srebra czy stali.
W przypadku turbin wiatrowych ważne będzie znalezienie zastosowania dla ich łopat. Mówi się o możliwości ich wykorzystania w branży cementowej, odzysku włókien kompozytowych, czy też znalezienie zastosowania dla turbin w architekturze.
Oprócz tego prace będą skupiać się na odzysku cennych metali z magazynów energii, w tym m.in. litu, kobaltu, niklu i miedzi. Ważnym zadaniem będzie też praca nad elementami konstrukcyjnymi do instalacji fotowoltaicznych i dążenie do zastąpienia stali innymi materiałami.
- Centrum GOZ jest inicjatywą, dzięki, której będą mogły powstawać nowe technologie i zastosowania, których jeszcze dzisiaj po prostu nie ma. Ważnym elementem będą zagadnienia wtórnego wykorzystania zużytych ogniw PV czy np. elementów farm wiatrowych - podkreśla prof. Arkadiusz Szymanek. - Oprócz trudnego odpadu w tychże urządzeniach jest wiele interesujących materiałów wtórnych, które mogą po przeróbce otrzymać "drugie życie" Wydaje się, że PGE jest dzisiaj liderem przedsięwzięć ekologicznych w zakresie szeroko pojętej energetyki, co udowadnia otwarciem wspomnianego już Centrum - dodaje.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii