Beton zwiększy produkcję z fotowoltaiki. Włosi są przekonani

Fotowoltaika zdobywa popularność na całym świecie. Wraz z nią następuje też postęp technologiczny. Naukowcy starają się zwiększać opłacalność instalacji PV na różne sposoby. Okazuje się, że czasem wystarczy do tego nawet beton.

Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika to czyste źródło energii
Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika to czyste źródło energii
Źródło zdjęć: © Pixabay

09.01.2023 | aktual.: 09.01.2023 15:36

Idealna instalacja fotowoltaiczna powinna być tania, wydajna i bezawaryjna. Naukowcy z całego świata starają się wprowadzać drobne poprawki, które będą poprawiać wybrane aspekty modułów fotowoltaicznych, dzięki czemu ich zastosowanie będzie jeszcze szersze.

Mogłoby się wydawać, że poprawianie parametrów modułów fotowoltaicznych musi wiązać się z wprowadzaniem nowych rodzajów ogniw czy ich modyfikowaniem w celu zmiany zachodzących w nich procesów. Okazuje się jednak, że sposób na poprawę działania instalacji fotowoltaicznej może być o wiele prostszy. Udowadniają to włoscy naukowcy, którzy wydajność fotowoltaiki chcą zwiększać przez wykorzystanie betonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Słońce - przyjaciel i wróg fotowoltaiki

Każde dziecko wie, że instalacja fotowoltaiczna najlepiej działa latem. Dni są wtedy długie, a Słońce góruje wysoko nad horyzontem. Trzeba jednak mieć świadomość, że panelom służy tylko światło słoneczne. Wysokie temperatury, które wiążą się z letnią, słoneczną pogodą, wręcz przeciwnie.

Bogdan Szymański pisze w książce "Instalacje Fotowoltaiczne", że moduły tracą ok. 1 proc. wydajności, gdy temperatura wzrasta o trzy stopnie Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że karty techniczne paneli zawierają informacje na temat ich wydajności w warunkach STC, które to zakładają napromieniowanie na poziomie 1000 W/m2 w temperaturze 25 stopni Celsjusza, latem spadki wydajności modułów mogą być znaczne.

W czasie upałów panele fotowoltaiczne rozgrzewają się do temperatury 60-70 stopni Celsjusza, co z kolei oznacza, że ich wydajność może spaść nawet o 15 proc. W związku z tym warto zadbać o dobre chłodzenie.

Beton pomoże fotowoltaice

Z tego samego założenia wyszli włoscy naukowcy z Politechniki Turyńskiej, którzy przeprowadzili badania, w których cienką płytkę betonową wykorzystano jako radiator dla cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego. Oba elementy połączono ze sobą termicznie.

Ogniwo ma za zadanie pochłaniać światło słoneczne i generować z niego energię elektryczną. Betonowy radiator natomiast emituje ciepło, co przekłada się na obniżenie temperatury ogniwa, tym samym zwiększając jego wydajność.

Z opisanych badań wynika, że tego typu płytka betonowa może pozwolić na obniżenie temperatury pracy krzemowego ogniwa nawet o 20 stopni Celsjusza. To zaś wiąże się ze zwiększeniem jego wydajności i żywotności. Naukowcy z Politechniki Turyńskiej podają, że wzrost wydajności może sięgać 9 proc., natomiast czas pracy ogniwa może być wydłużony nawet o 400 proc.

Badania na temat wydajności ogniw fotowoltaicznych chłodzonych betonem będą kontynuowane. W dotychczasowych wynikach widać jednak potencjał. Jak czytamy w badaniach, naukowcy przypuszczają, że rozwiązanie to może znaleźć w przyszłości zastosowanie choćby w przypadku instalacji fotowoltaicznych, bazujących na dachówkach cementowych.

Włosi zaznaczają, że prowadzono już badania z wykorzystaniem ogniw cienkowarstwowych na blokach betonowych i standardowych dachówkach, ale do tej pory nie starano się wykorzystywać zjawiska chłodzenia radiacyjnego i nie optymalizowano wykorzystanych materiałów (rodzaj mieszanki cementowej).

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.