Lenovo Yoga Book: połączenie laptopa, tabletu i tradycyjnego notatnika. To hybryda wymyślona na nowo!

Lenovo pokazało wyjątkowy sprzęt. Hybryda Yoga Book łączy najlepsze cechy nie tylko laptopa i tabletu ale również zwykłego, papierowego notatnika. Można po niej szkicować zwykłym ołówkiem!

Lenovo Yoga Book
Lenovo Yoga Book
Łukasz Michalik

W czasie, gdy kolejni producenci rezygnują z tabletów, Lenovo zaskakuje wprowadzając do oferty sprzęt, będący ciekawą próbą wyjścia poza ramy, jakie 6 lat temu nakreślił pierwszy iPad. Przez lata różni producenci oferowali płaskie, z reguły czarne tabliczki z dotykowym ekranem, niemal za każdym razem traktując nas jak idiotów, którym można bez końca powtarzać, że kolejny, niemal identyczny tablet to coś wyjątkowego.

Były co prawda próby zerwania z tabletowym standardem, ale zakończyły się niepowodzeniem. Pamiętacie jeszcze Sony Tablet P, czyli tablet z dwoma ekranami, składany niczym etui na okulary? Sprzęt ten nie odniósł sukcesu, ale - w przeciwieństwie do innych producentów - Sony przynajmniej próbowało.

Sony Tablet P
Sony Tablet P

Jak odróżnić się od konkurencji?

Obecnie chyba tylko seria tabletów Yoga wyróżnia się wyprofilowaną, półokrągłą krawędzią, ułatwiającą trzymanie tabletu jedną ręką. I to właśnie Lenovo postanowiło po raz kolejny zaryzykować i zaprezentowało sprzęt, który zrywa z utartymi schematami.

Lenovo Yoga Book to połączenie tabletu, laptopa i tradycyjnego notatnika. Dwie pierwsze funkcje znamy dobrze z wcześniejszych modeli, w których zastosowano cieszący oczy, kunsztowny zawias, już na pierwszy rzut oka wyróżniający ten sprzęt od konkurencji.

Lenovo Yoga Book
Lenovo Yoga Book

Płaska tabliczka zamiast klawiszy

Tym razem Lenovo poszło o krok dalej. Yoga Book nadal ma charakterystyczny zawias, ale łączy on ekran z… No właśnie, tu zaskoczenie – z płaską, czarną powierzchnią, na której - gdy potrzebujemy klawiatury - wyświetlają się pola, przypisane poszczególnym klawiszom.

W teorii to bardzo zły pomysł; w końcu gdy trzeba napisać więcej, niż parę zdań, fizyczne klawiatury z wystającymi przyciskami wydają się niezastąpione. Lenovo przedstawia jednak badania, z których wynika, że użytkownicy – zwłaszcza młodsi – potrafią bieglej pisać na klawiaturach ekranowych, niż na tych z fizycznymi przyciskami.

Lenovo Yoga Book
Lenovo Yoga Book

Firma przekonuje, że dzięki programowemu wspomaganiu wydajność pisania na niewielkiej, płaskiej klawiaturze dorównuje wydajności osiąganej na pełnowymiarowej klawiaturze z fizycznymi przyciskami.

Lenovo Yoga Book
Lenovo Yoga Book

Halo Keyboard i tablet graficzny

Kluczowy dla uzyskania takiego wyniku wydaje się fakt, że płaska klawiatura, nazwana przez Lenovo Halo Keyboard, może być wyposażona we wszystkie te mechanizmy jakie znamy z klawiatur ekranowych, czyli np. przewidywanie słów czy korygowanie błędów, wynikających z niedbałego przyciskania klawiszy.

Lenovo Yoga Book
Lenovo Yoga Book

To jednak nie koniec zaskoczeń – pozostała przecież jeszcze funkcja notatnika. Dzięki temu, że klawiatura jest płaską płytką, możemy potraktować ją jak wielki tablet graficzny, na którym rysikiem Wacoma (pasywny – nie wymaga ładowania) możemy szkicować czy robić odręczne notatki. Co ciekawe, na Halo Keyboard możemy również położyć zwykłą kartkę papieru i użyć zwykłego ołówka.

Brawa za odwagę!

Lenovo Yoga Book ma pojawić się w sprzedaży we wrześniu w dwóch wersjach: z Androidem i Windowsem 10, kosztujących odpowiednio 499 i 599 dolarów.

Nie sposób w tym miejscu ocenić, czy Lenovo Yoga Book okaże się sukcesem i czy pierwsze wrażenia z targów przełożą się na wygodę codziennego korzystania z tego sprzętu. Można jednak przyznać już teraz, że pokazując takie rozwiązanie Lenovo wykazało się sporą odwagą. Tę odwagę i gotowość ponoszenia ryzyka w poszukiwania nowych rozwiązań warto docenić.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.