Rewolucja na polskim niebie. Dron szybszy od samochodu

Pandemia okazuje się być przełomowa w kontekście dronów. Latające obiekty udowadniają, że mogą wspomóc skuteczniej niż "tradycyjne" pojazdy.

Rewolucja na polskim niebie. Dron szybszy od samochodu
Adam Bednarek

24.12.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:25

PAŻP ujawniła, że w dniach 14-21 grudnia odbyła się seria testowych lotów transportowych realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z agencją - pisze serwis wnp.pl.

Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku. Pierwsze dwa przeloty zajęły 45 minut. W tym czasie dron pokonał 60 km, poruszając się z prędkością 90 km/h.

PAŻP informuje, że dron zrobił to "o połowę szybciej niż samochód". Według Google Maps droga z Warszawy do Pułtuska zajmuje ok. godziny - ale wiadomo, że wiele zależy od pory dnia i natężenia ruchu.

Do tego dochodzi jeszcze lot do Otwocka, który trwał raptem kwadrans.

To najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego z jakim PAŻP miał do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów

Pierwsze medyczne loty drona zaaranżowano na początku pandemii. Udało się dokonać czegoś, co wcześniej było niemożliwe - z powodu braku chęci drugiej strony. Piloci i eksperci od dronów cały czas zgłaszali gotowość, ale dopiero kryzysowa sytuacja zmusiła choćby szpitale to otworzenia się na nowe technologie.

Wszystko wreszcie zagrało: były przepisy, była dojrzała technologia, pojawiła się potrzeba - tłumaczył w rozmowie z Gadżetomanią Dariusz Werschner z Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.