Robotyczny pies od Boston Dynamics przemówił. Pomógł mu w tym ChatGPT

Spot, robotyczny pies zaprojektowany przez firmę Boston Dynamics, zaczął mówić. Wszystko za sprawą firmy Levatas, która wykorzystała w urządzeniu ChatGPT, a dokładniej mówiąc model językowy GPT-4. Eksperci są zdania, że rozwiązanie może w przyszłości pomóc w pracy naukowców i dostarczyć cennych danych na temat misji wykonywanych przez roboty.

Spot - robotyczny pies od Boston Dynamics, zdjęcie ilustracyjne
Spot - robotyczny pies od Boston Dynamics, zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Chris Jung
Karolina Modzelewska

W sieci pojawiło się nagranie udostępnione przez eksperta od sztucznej inteligencji, Santiago Valdarramę, na którym widać robotycznego psa od Boston Dynamics. Urządzenie wykonuje kolejną "sztuczkę". Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo Spot udowodnił już, że potrafi naprawdę dużo, gdyby nie fakt, że zwierzę zaczęło mówić. Pozwoliło na to wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Robotyczny pies od Boston Dynamics zaczął "mówić"

W przypadku robotycznego psa od Boston Dynamics użyto cieszącego się coraz większą popularnością chatbota opracowanego przez OpenAI - ChatGPT, a także narzędzia Google Text-to-Speech. Spot najpierw wyszukiwał informacje korzystając z ChatGPT, a następnie konwertował tekst na mowę dzięki rozwiązaniu od Google'a. W ten sposób mógł wypowiadać odpowiedzi na zadawane mu pytania np.: jaki jest poziom naładowania jego baterii.

Na nagraniu Santiago Valdarrama wytłumaczył, że eksperci pokazują robotycznemu psu pliki konfiguracyjne i wyniki misji, w których uczestniczył. Następnie zadają mu związanie z tym pytania. W ten sposób zyskują cenne źródło danych i możliwość ich weryfikacji. Materiał wywołał wiele kontrowersji. Valdarrama napisał na Twitterze, że pod filmem zamieszczonym przez niego w tym serwisie pojawiło się wiele komentarzy, a 90 proc. z nich wieściło koniec cywilizacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: Czy warto kupić ruter TP-Link Deco X20-4G?

Warto jednak przypomnieć, że próby zostały przeprowadzone przez Levatas. Jest to firma zajmującą się sztuczną inteligencją, która współpracuje z Boston Dynamics. Jej zadaniem jest zwiększeniem zdolności poznawczych robotów. Firma podkreśla, że celem prób było przekształcenie złożonych danych w informacje łatwo zrozumiałe do ludzi, a nie zrobienie z robotycznych psów groźnych dla ludzi cyborgów.

Robotyczne psy zostały przystosowane do przenoszenia ładunków o masie do 13,6 kg i poruszania się po różnego rodzaju płaszczyznach, w tym również po schodach, żwirze czy w nierównym terenie. Steruje się nim za pomocą aplikacji oraz wbudowanych kamer 360°. Robot zbiera dane z otoczenia za pomocą zamontowanych w nim czujników IoT. Jest też wyposażony w LIDAR. Urządzenia są często wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, czy szukania min. W tej ostatnie roli robotyczny pies od Boston Dynamics sprawdza się m.in. w Ukrainie.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.