Rolnikom będzie lżej. Ten sprzęt znacznie ułatwi im pracę

Rolnikom będzie lżej. Ten sprzęt znacznie ułatwi im pracę

Robot rolniczy Yanmar YV01
Robot rolniczy Yanmar YV01
Źródło zdjęć: © Yanmar
14.03.2023 18:01, aktualizacja: 15.03.2023 18:43

Rolnictwo, jak mało która branża, potrzebuje automatyzacji i robotyzacji. Ciężka, żmudna praca sprawia, że niewielu jest chętnych do jej podjęcia. Na szczęście technika nadąża za potrzebami. Przykładem takiego rozwiązania jest robot Yanmar YV01.

Praca rolnika jest wymagająca. Wielkoobszarowe gospodarstwa oznaczają dużą powtarzalność wykonywanych czynności i ciągłe szukanie możliwości na przeprowadzenie określonych czynności przy odpowiednich warunkach pogodowych. Wydaje się, że jest to idealne miejsce do wdrażania rozwiązań opartych o robotyzację i automatyzację.

W rolnictwie coraz częściej można spotkać się z robotami. Przykładem ich wykorzystania mogą być roboty Yanmar YV01, które znajdują zastosowanie w winnicach. Jak czytamy w serwisie farmer.pl, maszyny te zdołały przejść pomyślnie testy pilotażowe w Szampanii, w związku z czym mogą trafić na rynek francuski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Podczas pracy nad konstrukcją robota japońska firma Yanmar współpracowała zarówno z producentami wina, jak i organizacją CIVIC, która zajmuje się produkcją, dystrybucją i promocją szampana. Doświadczenie osób z branży przełożyło się na finalną formę urządzenia.

Roboty Yanmar YV01 służą do wykonywania oprysków na uprawach winogron. Są one w stanie pokonywać zbocza o nachyleniu do 45 proc. i radzą sobie z pracą w każdych warunkach pogodowych. W wykorzystaniu robotów takich jak Yanmar YV01 czy konkurencyjny Vitibot SDF Francuzi upatrują rozwiązania obecnych i przyszłych problemów z brakiem pracowników.

YANMAR dévoile un robot viticole de pointe autonome

Japońskie roboty Yanmar są lekkie - ważą tonę - dzięki czemu w niewielkim stopniu ubijają glebę podczas pracy. Niewielkie wymiary i masa pozwalają na łatwy transport urządzenia. YV01 pozwala na zdalne sterowanie za pomocą pilota z tak dużej odległości, że operator nie jest narażony na kontakt z rozpylanymi chemikaliami.

Robot Yanmar YV01 napędzany jest silnikiem Honda IGH 800 o mocy 25,3 KM. Podczas pracy porusza się z prędkością 4 km/h. Zbiornik do oprysku ma pojemność 200 l i może pracować przy pochyleniu do 45 proc. i pochyleniu bocznym do 19 proc.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)