Rozwój fotowoltaiki do 2030 r. Wzrost będzie gigantyczny

Rozwój fotowoltaiki do 2030 r. Wzrost będzie gigantyczny

Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie
Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie
Źródło zdjęć: © Pixabay
13.09.2022 15:05, aktualizacja: 14.09.2022 10:00

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, że fotowoltaika będzie rozwijać się do końca obecnej dekady w bardzo szybkim tempie. Do 2030 r. ma przybyć wiele przydomowych elektrowni słonecznych.

Przyszłość fotowoltaiki w skali globalnej maluje się raczej różowo i nikogo nie powinno to dziwić. Duży nacisk na neutralność klimatyczną wspomaga rozwój odnawialnych źródeł energii. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej liczba gospodarstw domowych korzystających z przydomowych elektrowni słonecznych ma wzrosnąć do 2030 r. czterokrotnie.

Jak czytamy w serwisie globenergia.pl, elektryfikacja i cele klimatyczne to główne motory napędowe, jeśli chodzi o rynek mikroinstalacji. Moc zainstalowana w fotowoltaice na całym świecie to ponad 1 TW, z czego 40 proc. stanowią instalacje rozproszone. Jedna trzecia z nich przypada na sektor mieszkaniowy.

Obecnie 25 milionów gospodarstw domowych korzysta z fotowoltaiki. Przekłada się to na moc zainstalowaną rzędu 130 GW. Do 2030 r. liczba gospodarstw, które stawiają na prąd ze Słońca, ma wzrosnąć do 100 milionów.

Gospodarstwa domowe coraz silniej stawiają na urządzenia elektryczne, stąd też zapotrzebowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych. Elektromobilność oraz wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków idą w parze z przydomowymi elektrowniami słonecznymi.

Fotowoltaika tanieje

Na przestrzeni ostatniej dekady ceny fotowoltaiki wyraźnie spadły. Dziennikarze serwisu Globenergia twierdzą, że mówimy o spadku o nawet 80 proc. Aktualnie 1 W mocy można zainstalować za około 1 dolara amerykańskiego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)