Rozwój fotowoltaiki do 2030 r. Wzrost będzie gigantyczny

Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, że fotowoltaika będzie rozwijać się do końca obecnej dekady w bardzo szybkim tempie. Do 2030 r. ma przybyć wiele przydomowych elektrowni słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie
Instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika rozwija się w szybkim tempie
Źródło zdjęć: © Pixabay

Przyszłość fotowoltaiki w skali globalnej maluje się raczej różowo i nikogo nie powinno to dziwić. Duży nacisk na neutralność klimatyczną wspomaga rozwój odnawialnych źródeł energii. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej liczba gospodarstw domowych korzystających z przydomowych elektrowni słonecznych ma wzrosnąć do 2030 r. czterokrotnie.

Jak czytamy w serwisie globenergia.pl, elektryfikacja i cele klimatyczne to główne motory napędowe, jeśli chodzi o rynek mikroinstalacji. Moc zainstalowana w fotowoltaice na całym świecie to ponad 1 TW, z czego 40 proc. stanowią instalacje rozproszone. Jedna trzecia z nich przypada na sektor mieszkaniowy.

Obecnie 25 milionów gospodarstw domowych korzysta z fotowoltaiki. Przekłada się to na moc zainstalowaną rzędu 130 GW. Do 2030 r. liczba gospodarstw, które stawiają na prąd ze Słońca, ma wzrosnąć do 100 milionów.

Gospodarstwa domowe coraz silniej stawiają na urządzenia elektryczne, stąd też zapotrzebowanie na montaż instalacji fotowoltaicznych. Elektromobilność oraz wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia budynków idą w parze z przydomowymi elektrowniami słonecznymi.

Fotowoltaika tanieje

Na przestrzeni ostatniej dekady ceny fotowoltaiki wyraźnie spadły. Dziennikarze serwisu Globenergia twierdzą, że mówimy o spadku o nawet 80 proc. Aktualnie 1 W mocy można zainstalować za około 1 dolara amerykańskiego.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

energetykagoesgreennews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (81)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.