Są bardziej szkodliwe niż bierne palenie? Ciekawe odkrycie naukowców
Wiele wiemy o negatywnych skutkach palenia, zarówno czynnego, jak i biernego. Okazuje się jednak, że istnieją rzeczy, które mogą być bardziej szkodliwe, a używamy ich regularnie. Profesor Rob Jackson z Uniwersytetu Stanforda zdecydował się na usunięcie kuchenki gazowej z domu z powodu jej szkodliwości.
Pod kierownictwem profesora Jacksona, zespół badawczy odkrył, że kuchenki gazowe emitują duże ilości benzenu. Wyniki badań, które znalazły się w czasopiśmie Environmental Science & Technology, sugerują, że kuchenki mogą być bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż dym papierosowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sony INZONE Buds - test
Osoby narażone na długotrwałe oddziaływanie benzenu mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju białaczki oraz innych nowotworów krwi. Pomimo że benzen jest obecny w dymie papierosowym, jego stężenie w powietrzu pochodzące z kuchenek gazowych może być wyższe niż w przypadku biernego palenia.
Profesor Jackson reaguje na wyniki własnych badań
Obserwowanie wzrastającego stężenia zanieczyszczeń w moim własnym otoczeniu i świadomość, że dzieje się tak dzień w dzień, skłoniło mnie do zmiany - wyjaśnił prof. Jackson w wywiadzie prasowym, uzasadniając usunięcie kuchenki gazowej.
Podjęcie tej decyzji było wynikiem testów pomiarowych zanieczyszczeń w jego domu.
Benzen powstaje w procesie spalania, dlatego zagrożeni są nie tylko palacze czy osoby przebywające przy pożarach, ale także ludzie oddychający zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Badania przeprowadzone w 87 domach w Kalifornii i Kolorado wykazały, że w około 30% przypadków użycie kuchenek gazowych powodowało wyższe stężenie benzenu niż to, które wdychają bierni palacze.
Kuchenka gazowa może stanowić zagrożenie
W opublikowanych w czerwcu 2023 r. danych czytamy, że problem benzenu nie ogranicza się do kuchni, ponieważ gaz ten rozprzestrzenia się po całym domu, docierając nawet do sypialni. Przy niewystarczającej wentylacji stężenie benzenu może pozostawać wysokie nawet po wyłączeniu kuchenki.
Badania Jacksona nie wskazują, że wiek urządzenia czy jego stan mają istotny wpływ na emisję benzenu. Kluczowym czynnikiem była odpowiednia wentylacja, jednak nie wszystkie okapy z pochłaniaczem działają na tyle skutecznie. Niektóre urządzenia zamiast odprowadzać gaz, powodują jego recyrkulację.
Odkrycia zespołu prof. Jacksona mogą wspierać osoby opowiadające się za eliminacją instalacji gazowych w budynkach, zwłaszcza że elektryczne płyty indukcyjne nie emitują benzenu. Wcześniejsze badania sugerują, że korzystanie z kuchenek gazowych może być czynnikiem odpowiedzialnym za 13% przypadków astmy u dzieci w USA.
Z drugiej strony, trzeba uwzględnić koszty eksploatacji, zakupu płyt indukcyjnych i kuchenek gazowych, a także ryzyko związane z poleganiem na jednym źródle energii — awaria instalacji elektrycznej oznacza brak możliwości gotowania, co w przypadku kuchenki gazowej nie stanowi problemu.