Sąsiad Polski stawia na wodór. Nie zgadniesz który
Rozwój gospodarki opartej o czystą energetykę jest teraz priorytetem wielu krajów w Europie. Jeden z sąsiadów Polski ma zamiar mocno postawić na rozwój branży wodorowej. Na stronie internetowej litewskiego Ministerstwa Energii ogłoszono plany dotyczące wodoru.
16.06.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:05
Litwa chce rozwinąć branżę wodorową i przekaże na ten cel miliony euro. Jak czytamy w serwisie gramwzielone.pl, Ministerstwo Energii naszych sąsiadów ogłosiło możliwość składania wniosków dotyczących inwestycji w rozwój zdolności produkcyjnych zielonego wodoru. Na ten cel przeznaczonych zostanie do 50 mln euro z Funduszu Modernizacyjnego.
Czas na złożenie wniosków jest do 22 sierpnia 2023 r. Dofinansowanie może pokryć do 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a maksymalna cena dotacji została ustalona na poziomie 770 tys. euro za MW mocy zainstalowanego elektrolizera. Projekty muszą być zakończone do trzeciego kwartału 2027 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Litewski rząd zakłada, że zaplanowane inwestycje pozwolą na pozyskanie 65 MW mocy wytwórczych zielonego wodoru. Ma to pozwolić na wyprodukowanie 8 tys. ton wodoru w ciągu roku.
Rozwój gospodarki wodorowej jest sposobem Litwy na odejście od energetyki opartej na paliwach kopalnych. Największe ilości energii zużywane są przez sektory transportu, elektroenergetyczny i przemysł nawozowy. Wodór w sektorze przemysłowym i transportowym ma doprowadzić do znaczącego obniżenia emisji dwutlenku węgla, a co za tym idzie - zmniejszenie wpływu wspomnianych sektorów na środowisko.
Dziennikarze gramwzielone.pl podkreślają też, że Litwa rozwija także inne technologie OZE. Wśród nich znajdują się m.in. wielkoskalowe magazyny energii, które są największymi tego rodzaju obiektami w tej części Europy. Nasi sąsiedzi przygotowują się też do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii