ScanTheSun. Czyli jak w prosty sposób zwiększyć zyski z fotowoltaiki?
Instalacje fotowoltaiczne wymagają pewnego czasu, by koszty zaczęły się zwracać, co czyni ich finansową opłacalność kluczowym punktem analizy. W tym procesie pomocna może być polska aplikacja ScanTheSun.
06.11.2024 10:10
Właściwa orientacja paneli fotowoltaicznych może znacząco wpłynąć na ilość produkowanej energii. Aplikacja ScanTheSun została zaprojektowana, aby ułatwić użytkownikom ustawianie paneli względem Słońca, jednocześnie biorąc pod uwagę wszelkie przeszkody w otoczeniu instalacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak działa aplikacja ScanTheSun?
Twórcy ScanTheSun, Jakub Leja oraz dr hab. Ernest Grodner, wykorzystali rozszerzoną rzeczywistość, by szybko optymalizować plany budowania instalacji fotowoltaicznych. Według Jakuba Leji, aplikacja pozwala na stworzenie najbardziej opłacalnego projektu instalacji w ciągu jednej minuty.
Z opisu aplikacji wynika, że umożliwia ona redukcję strat energii związanych z niewłaściwym ustawieniem paneli oraz z zacienieniem spowodowanym przez drzewa czy budynki. Aplikacja może być także pomocna dla instalatorów, ułatwiając im planowanie montażu modułów.
Korzystając z aplikacji, można przyjąć różne założenia dzięki dokładnej analizie położenia Słońca z precyzją do 0,1 stopnia, co pozwala na precyzyjne prognozowanie potencjalnych zysków energii. Ustawienia paneli można optymalizować zarówno na cały rok, jak i na określone okresy, co jest szczególnie użyteczne w przypadku domków letniskowych, gdzie energia zimą nie jest priorytetem.
Aplikacja, która zwiększa zyski?
Na stronie twórców aplikacji można przeczytać, że dzięki jej zastosowaniu możliwe jest zwiększenie produkcji energii o nawet 35 procent. Takie realistyczne założenia są szczególnie istotne w wymagających projektach, gdzie trzeba uwzględniać wiele różnorodnych czynników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ScanTheSun app 2022 Google Play video (no sound)
Bez względu na wszystko, warto przetestować darmowe oprogramowanie ScanTheSun przed rozpoczęciem budowy instalacji fotowoltaicznej. Może ono okazać się cenne nawet dla doświadczonych projektantów, szczególnie że w tradycyjnych narzędziach do projektowania instalacji PV konieczne jest korzystanie ze zdjęć budynków lub satelitarnych, a tu zyskujemy dodatkową możliwość projektowania dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości.