Skaner 3D na Raspberry Pi. Ale ręczny i na module Intel Realsense

Projekty stworzone na bazie minikoputerka (a w zasadzie SBC) Raspberry Pi zdają się nie mieć końca. Tym razem stworzono skaner ręczny 3D, który jest dokładniejszy niż prowizoryczne sprzęty oparte o laser i zdjęcia ze zwykłej kamerki.

Skaner 3D na Raspberry Pi. Ale ręczny i na module Intel Realsense
Źródło zdjęć: © YouTube @ frank26080115
Jan Domański

03.04.2020 | aktual.: 09.03.2022 08:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Projekt wykonany przez Franka Zhaohasa korzysta z modułów Intel Realsense. To specjalny dedykowany obrazowaniu 3D moduł wykrywający głębie fotografowanej przestrzeni. Od strony programowej całością zawiaduje system Raspbian Buster, ale w połączeniu z otwartoźrodłowym programem do mapowania RTAB-Map, który daje wiele możliwości.

Skanowanie 3D z modułu Intela

Jak zauważa hackaday, wciąż nie mamy jakości profesjonalnych skanerów 3D, ale względem bardziej prymitywnych metod jest postęp. "To prawda, że wyniki skanowania nie umywają się do profesjonalnej fotogrametrii. Biorąc jednak pod uwagę niską rozdzielczość kamery RGB Intel RealSense oraz fakt, że RTAB-Map jest piaskownicą SLAM (jednoczesna lokalizacja i mapowanie), a nie oprogramowaniem do skanowania 3D, wyniki te są niesamowite jak na urządzenie przenośne."

Raspberry Pi Handheld 3D Scanner

Moduły Intela są wykorzystywane, chociażby do wykrywania przestrzeni i planowania w poruszaniu się robotów, więc muszą działać w czasie rzeczywistym, stąd mniejsza dokładność niż profesjonalnych stacjonarnych skanerów 3D. Mimo to jest i tak nieźle. Projekt został opisany przez swojego pomysłodawcę na stronie eleccelerator, a oprogramowanie jest dostępne na GitHub. Frans Zhaohasa przygotował też na swoim profilu YouTube odpowiedni materiał wideo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.