Słoneczna Skała. Panele fotowoltaiczne pokryją cały budynek

Sun Rock, słoneczna skała. Panele fotowoltaiczne na fasadzie budynku. Fotowoltaika
Sun Rock, słoneczna skała. Panele fotowoltaiczne na fasadzie budynku. Fotowoltaika
Źródło zdjęć: © mvrdv.nl

19.01.2022 19:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Holenderska firma MVRDV przygotowała projekt budynku o nazwie Sun Rock. Słoneczna Skała to budowla, która ma stanowić swego rodzaju manifest. Jego wyjątkową cechą jest fasada, którą w całości mają pokryć panele fotowoltaiczne.

Sun Rock to wyjątkowy projekt. Jego nazwę na polski można przetłumaczyć jako Słoneczna Skała. Budynek ten będzie jedyny w swoim rodzaju. Jego właściciele chcą, by cała fasada została pokryta modułami fotowoltaicznymi. Pozwolić ma na to jego specjalny kształt.

Projekt budynku został przygotowany przez holenderską pracownię architektoniczną MVRDV na życzenie tajwańskiej firmy Taipower. Azjatyckie przedsiębiorstwo chce, by Sun Rock stanowiło pewien manifest mający zakomunikować społeczeństwu chęć przejścia Tajwanu na zieloną energię. Dlatego budynek ma być zaprojektowany w taki sposób, by pozyskiwał maksymalną ilość energii ze słońca.

Według przedstawionego projektu budynek mają pokryć panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 4000 metrów kwadratowych. Projektanci założyli, że będą one nachylone pod różnymi kątami. Ma to pozwolić na uzyskanie maksymalnej wydajności budynku.

Jego kształt nie jest przypadkowy - wypłaszczony jest w stronę południa, co maksymalizuje uzyski w ciągu dnia. Od północy, gdzie słońce nie dociera, powierzchnia elewacji jest najmniejsza.

Projekt Sun Rock
Projekt Sun Rock© mvrdv.nl

W budynku oczywiście uwzględniono także jego funkcjonalność, z tego względu między panelami słonecznymi znajdzie się rzecz jasna miejsce choćby na okna, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania ludzi wewnątrz.

Nie podano zbyt wielu technicznych szczegółów, ale na stronie biura MVRDV możemy przeczytać, że będzie on w stanie wyprodukować 1 mln kilowatogodzin zielonej energii w ciągu dnia, co miałoby się równać energii pozyskanej z 85 ton ropy naftowej.

Wciąż trwają jednak prace nad optymalizacją konstrukcji, która miałaby pozwolić na pozyskanie nawet 1,7 mln kilowatogodzin każdego roku. Według założeń cały obiekt miałby zostać wybudowany do 2024 roku.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)