Sposób na kryzys energetyczny? Stawiają na atom
Wielka Brytania ma planuje zainwestować w małe reaktory jądrowe, które mają pomóc walczyć z kryzysem energetycznym. Będą stanowić uzupełnienie dla odnawialnych źródeł energii.
02.01.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:53
Wielka Brytania chce się rozwijać energetycznie w ekologicznym, a przy tym opłacalnym ekonomicznie kierunku. Nie da się bazować w stu procentach na odnawialnych źródłach energii - pogoda czasem zawodzi, a brak produkcji z fotowoltaiki i farm wiatrowych może doprowadzić do lokalnych kryzysów energetycznych. W przypadku Wyspiarzy receptą na nie mają być małe reaktory jądrowe.
Redakcja serwisu interestingengineering.com wyciągnęła wnioski z raportu Engineering News-Record, z którego wynika, że rząd brytyjski czeka na propozycje dotyczące budowy i rozwoju sieci małych reaktorów jądrowych na terenie kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Richard M. Springman z Holtec International stwierdził, że Wielka Brytania znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o kryzys energetyczny. Jego przezwyciężenie będzie jednak wymagało sporo pracy.
- Będzie to wymagało wielu uzupełniających się projektów elektrowni jądrowych opartych na sprawdzonej technologii reaktorów wodnych ciśnieniowych. Aby zapewnić bezemisyjne bezpieczeństwo energetyczne za dziesięć lat, musimy zacząć już teraz.
Firma budowlana Balfour Beatty z Londynu poinformowała w grudniu 2022 r. o osiągnięciu porozumienia z Hyundai Engineering and Construction oraz brytyjskim oddziałem przedsiębiorstwa Holtec International, która zajmuje się energią jądrową. Umowa ma na celu wsparcie inżynierii i budowy ciśnieniowego reaktora lekkowodnego SMR-160 firmy Holtec w Wielkiej Brytanii. Urządzenie to miałoby być w stanie osiągać moc na poziomie 160 MW.
Zobacz także
- Cieszymy się na współpracę z Holtec International w celu rozwijania rozwiązań w zakresie czystej energii - powiedział Stephen Tarr, dyrektor generalny ds. dużych projektów transportowych, energetycznych i energetycznych w Balfour Beatty.
Budowa pierwszego bloku a rozpocząć się w 2028 r. Do 2050 r. firma planuje uruchomić aż 32 bloku SMR, których łączna moc ma sięgać 5,1 GW. Gareth Thomas, dyrektor brytyjskiego oddziału Holtec twierdzi, że firma znalazła trzy możliwe lokalizacje w Wielkiej Brytanii - dwie w Anglii i jedną w Walii - które byłyby idealne na przyjęcie "pierwszej fali Holtec SMR-160".
Rolls-Royce zadeklarował z kolei, że firma rozważa trzy lokalizację pod budowę fabryk. Miałyby one produkować części do floty małych reaktorów modułowych, które mają być produkowane w Wielkiej Brytanii. Chodzi tu na przykład o zbiorniki ciśnieniowe.
- Jest to część procesu budowy pierwszej z co najmniej trzech fabryk, które będą produkować komponenty dla floty małych reaktorów modułowych i będą stanowić niesamowitą szansę dla Wielkiej Brytanii -powiedział Tom Samson, dyrektor generalny SMR w Rolls -Royce'a.
Nowe fabryki mają zapewnić dziesiątki tysięcy długofalowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Obiekty te mają powstać na północy Anglii lub Walii.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii