Start prototypowej Vegi na żywo [wideo]
Dzisiaj o godzinie 11:00 naszego czasu otwiera się okno startowe dla lotu VV01, pierwszej rakiety nośnej typu Vega. Start będzie można obejrzeć dzięki bezpośredniej internetowej transmisji z kosmodromu w Kourou. Vega wyniesie też polskiego minisatelitę.
Dzisiaj o godzinie 11:00 naszego czasu otwiera się okno startowe dla lotu VV01, pierwszej rakiety nośnej typu Vega. Start będzie można obejrzeć dzięki bezpośredniej internetowej transmisji z kosmodromu w Kourou. Vega wyniesie też polskiego minisatelitę.
Vega's first launch campaign
O przygotowaniach do startu pierwszej Vegi mogliście już przeczytać na Gadżetomanii. Znacie zatem okoliczności powstania nowej europejskiej rakiety nośnej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dzisiejszy poniedziałek zapisze się piękną kartą w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Powyższa grafika z detalami przedstawia program misji VV01, łącznie z podziałem członu transportowego i momentami separacji przenoszonych satelitów. Rakieta Vega składa się 3 stopni napędowych na paliwo stałe. Pierwszy stopień to silnik P80 i 88 t paliwa, drugi to silnik Zefiro-23 i 23 t paliwa, a trzeci Zefiro-9 z 10 t paliwa. Po tym zestawieniu łatwo wywnioskować, co oznaczają liczbowe sufiksy nazw silników. Czwartym stopniem jest napędzany paliwem ciekłym człon AVUM. Oprócz sekcji silników ma też sekcję awioniczną i sterującą. AVUM może 5-krotnie włączać swoje silniki dla korekty trajektorii lotu, za każdym razem uwalniając ładunek na docelowej orbicie. Vega w konfiguracji startowej mierzy 30 m wysokości i 3 m średnicy.
Na zdjęciu widać techników przygotowujących satelitę ALMASat-1. Jednego z 9 satelitów, które polecą z prototypową rakietą w roli przedskoczków.
A tak wygląda polski satelita PW-Sat. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy polski satelita, jaki trafi na orbitę. PW-Sat należy do kategorii miniaturowych (tzw. pikosatelitów) CubeSatów. Jest dziełem studentów ze Studenckiego Koła Astronautycznego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Podczas swojej misji PW-Sat przetestuje elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. Pozostałe CubeSaty to: hiszpański Xatcobeo (Universidade de Vigo i Instituto Nacional de Técnica Aeroespacial – INTA), francuski Robusta (Université Montpellier 2), włoskie e-st@r (Politecnico di Torino) i UniCubeSat GG (Sapienza – Università di Roma), rumuński Goliat (Universitatea din București) oraz węgierski MaSat-1 (Budapest University of Technology and Economics – BUTE, węg. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem – BME).
Okno startowe zamyka się o 14:00 naszego czasu. Transmisję na żywo (początek zapowiedziano na 10:40) można oglądać na internetowym kanale ESA. Powodzenia!
Materiały ESA, chyba że zaznaczono inaczej.