Start pierwszej Vegi coraz bliżej [wideo]

Wielkimi krokami zbliża się epokowy moment w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na stanowisku startowym kosmodromu Kourou stanął zmontowany prototyp pierwszej rakiety nośnej typu Vega.

Start pierwszej Vegi coraz bliżej [wideo]
Adam Maciejewski

Wielkimi krokami zbliża się epokowy moment w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na stanowisku startowym kosmodromu Kourou stanął zmontowany prototyp pierwszej rakiety nośnej typu Vega.

Obraz

Pierwszy lot Vegi został oznaczony nazwą kodową VV01 i będzie ukoronowaniem 9-letnich prac pod kierownictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA). Bardzo istotny wkład w konstrukcję nowej rakiety nośnej miały włoskie i francuskie agencje kosmiczne, odpowiednio Agenzia Spaziale Italiana (ASI) i Centre National d’Études Spatiales (CNES, Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych). Vega wystartuje z nowopowstałego stanowiska startowego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Okazję do wystrzelenia Vegi ESA będzie miała po raz pierwszy 9 lutego. Wtedy otwiera się dla Vegi tzw. okno startowe. Jest to sprzyjający przedział czasowy dla danego typu misji kosmicznej. Wiąże się on z technicznymi parametrami misji i pojazdu kosmicznego oraz konfiguracją ciał niebieskich oraz innych orbitujących obiektów. Okno startowe zamyka się już 4 dni później.

Obraz

W pełni zmontowana Vega z doczepionym już transportowym statkiem kosmicznym. Ten etap operacji przeprowadzono w budynku stojącym nieopodal stanowiska startowego. Poszczególne elementy transportowano nocą, aby uniknąć zbędnego nagrzewania się korpusów. ESA (i NASA) montuje swoje kosmiczne gadżety w pionie, w budynkach tuż obok stołów startowych. Rosjanie dla odmiany finalny montaż robią w poziomie, i tak też transportują zmontowane rakiety za pomocą specjalistycznych składów kolejowych.

Obraz

Vega ma wynieść na orbitę człon transportowy. Doczepiony jest on do 4. stopnia startowego Vegi nazwanego AVUM i zasilanego paliwem ciekłym, czyli mieszaniną UDMH (1,1-dimetylohydrazyna) i tetratlenku diazotu (kiedyś mówiło się dwuazotu i dwumetylo-, ale zrobili reformę nomenklatury chemicznej i teraz podobno jest bardziej światowo). 3 pozostałe stopnie startowe zasilane są paliwem stałym. W pierwszą misje Vega poleci wynosząc 9 satelitów. 7 z nich to miniaturowe CubeSaty przygotowane przez europejskie uczelnie, a głównymi pasażerami będą LARES (LAser RElativity Satellite) – satelita badawczy ASI oraz ALMASat-1 (ALma MAter SATellite) – demonstrator technologii skonstruowany na Uniwersytecie Bolońskim.

Vega: ESA's new small launcher

Vega uzupełni listę rakiet nośnych wykorzystywanych przez ESA. Lekka Vega dołączy do ciężkich francuskich rakiet Ariane 5 i średnich rosyjskich rakiet Sojuz. Przy masie startowej 137 t Vega będzie wynosić ładunki 1,5-tonowe ładunki na orbitę okołobiegunową na wysokości 700 km. Dostępność Vegi powinna znacznie przyśpieszyć budowę systemu nawigacji Galileo, który obecnie polega wyłącznie na Sojuzach, gdyż ciężkie Ariane 5 są zbyt drogie.

Zdjęcia ESA

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.