Studenci zbudowali wyjątkową ławkę. Stanęła przy gmachu uczelni

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektowali i zbudowali ławkę fotowoltaiczną – donosi Nauka w Polsce PAP. Urządzenie ma wpisywać się w ideę Smart City, czyli nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań w przestrzeni publicznej.

Fotowoltaiczna ławka zbudowana przez studentów AGH w Krakowie.
Fotowoltaiczna ławka zbudowana przez studentów AGH w Krakowie.
Źródło zdjęć: © facebook.com/aghnovaenergia
Mateusz Czerniak

Bartosz Kierczak, jeden z autorów konstrukcji, stwierdził w rozmowie z PAP, że "nowoczesna, pomysłowa ławka posłuży do odpoczynku, ale i – dzięki magazynowanej przez nią energii słonecznej – umożliwi naładowanie telefonu".

Studenci planowali montaż ławki jeszcze na wiosnę, ale wtedy pandemia pokrzyżowała ich plany. Teraz zamierzają kontynuować projekt i udoskonalać ławkę – możliwe np. że zamontują przy niej czujniki pomiaru jakości powietrza.

SmartŁawka

Ławka została umieszczona blisko Centrum Energetyki AGH. Jej ramę wykonano ze stali węglowej, wnętrze konstrukcji chroni obudowa z blach stalowych, a siedzisko jest drewniane. Konstrukcja ma 2 m długości i 67 cm szerokości. Kluczowym jej elementem są oczywiście panele fotowoltaiczne, każdy z nich o mocy 150 Wp. Pierwszy z nich zamontowano na dachu ławki, a drugi na ścianie bocznej.

Ale to nie wszystkie technologiczne aspekty tej konstrukcji – na dachu ławki zamontowano bowiem automatycznie włączające się w godzinach wieczornych oświetlenie LED, na końcu siedziska ładowarkę indukcyjną, a na bocznej ściance umieszczono trzy porty USB.

Jak informuje PAP, "przy sprzyjających warunkach pogodowych panele wytwarzają nadwyżkę energii, która magazynowana jest przy pomocy trzech akumulatorów o łącznej pojemności 165 Ah".

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.