Świeczkę można zgasić... telefonem. Są do tego aplikacje

Świeczkę można zgasić... telefonem. Są do tego aplikacje

Świeczkę można zgasić... telefonem
Świeczkę można zgasić... telefonem
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
Oskar Ziomek
21.01.2022 17:09

Smartfon z Androidem lub iOS-em może posłużyć jako narzędzie do... gaszenia świeczek. Okazuje się, że istnieją aplikacje, które pomagają zabłysnąć w ten sposób w towarzystwie i nie ma w tym żadnego oszustwa. Programy wykorzystują fale dźwiękowe.

Przeglądając Sklep Play z aplikacjami na Androida czy App Store z propozycjami na iOS-a można trafić na przeróżne propozycje, w których skuteczność łatwiej wątpić, niż wierzyć. Okazuje się jednak, że część z pozoru dziwnych aplikacji rzeczywiście działa, w dodatku w zaskakujący sposób. W sklepach można znaleźć między innymi aplikacje, które mają pozwalać gasić świeczki i... rzeczywiście to potrafią.

Wszystko sprowadza się do wygenerowania specyficznego tonu z głośnika, który - poruszając membraną - wprawia w ruchu powietrze wokół siebie. Chociaż głośnik w smartfonie jest niewielki, jego moc jest wystarczająca, by powietrze zaczęło ruszać się na tyle, by zgasić płomień świeczki. Trzeba co prawda zbliżyć głośnik dosłownie centymetr obok knota, ale wciąż - "sztuczka" jest wykonalna i z pewnością będzie punktem zaczepnym na spotkaniu ze znajomymi.

Interesujące wyjaśnienie skuteczności działania aplikacji do gaszenia świeczek pojawiło się niedawno na YouTubie, na kanale The Action Lab. Okazuje się, że największą rolę odgrywa tu odmienne zachowanie powietrza na etapie "zasysania" przez głośnik względem jego późniejszego "wypychania". W tym drugim przypadku struga powietrza jest bardziej ukierunkowana, przez co powietrze porusza się szybciej.

Naturalnie otoczka związana z nazwami podobnych aplikacji "do gaszenia świeczek" nie jest konieczna. Tak samo skuteczny będzie program generujący falę sinusoidalną lub zapisany wcześniej w telefonie odpowiedni plik z dźwiękiem. Paradoksalnie aplikacja pozwalająca ręcznie sterować częstotliwością może być skuteczniejsza, bo pozwoli dopasować wysokość dźwięku do konkretnej sytuacji.

Zainteresowanych odsyłamy do Sklepu Play i App Store. Chcąc znaleźć aplikacje stworzone z myślą o gaszeniu świeczek, najłatwiej będzie wpisać w wyszukiwarkę angielską frazę "blow candle".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)