System opustowy dla fotowoltaiki na dłużej. Jednak to tylko półśrodek

Fotowoltaikę w Polsce czekają ogromne zmiany. System opustowy ma zostać niebawem likwidowany. Wciąż trwają jednak dyskusje o tym, czy jest to dobra decyzja i kiedy powinno dojść do zmiany sposobu rozliczania się z energii.

Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Unsplash

18.10.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:43

W piątek odbyło się posiedzenie podkomisji zajmującej się procedowaniem poselskiego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Debatowano nad kwestią, która porusza osoby rozważające inwestycję w fotowoltaikę w przyszłym roku. Chodzi o wydłużenie systemu opustowego w obecnej formie.

W poprawkach zaproponowano wydłużenie systemu o pół roku. Ta zmiana powinna wszystkich ucieszyć, choć nie jest ona tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Obecny system będzie obowiązywał do 1 lipca 2022 roku, ale wszyscy prosumenci, którzy uruchomili instalacje fotowoltaiczne po 1 stycznia 2022, będą zmuszeni do korzystania z systemu net-billingowego, który początkowo miał ruszyć wraz z początkiem przyszłego roku.

Zmiana ta jest podyktowana przede wszystkim koniecznością przygotowania odpowiednich systemów teleinformatycznych przez firmy zajmujące się sprzedażą i dystrybucją energii.

System net-billingu w odróżnieniu od obowiązującego obecnie net-meteringu nie pozwala na korzystanie z tak zwanego wirtualnego magazynu energii. Obecnie prosumenci mogą odebrać bezpłatnie 70 lub 80 procent wyprodukowanego nadmiaru energii elektrycznej. Nowy system zakłada sprzedaż nadmiaru energii, jednak wciąż trwają dyskusje na temat zasad, na jakich będzie wyznaczana jej cena.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.