Koniec dotacji na fotowoltaikę. Mój Prąd z pustą kasą

To już oficjalny koniec dotacji na fotowoltaikę w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd. NFOŚiGW poinformował, że osiągnięto już limit wniosków, które mogą zostać przyjęte.

Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód
Instalacja fotowoltaiczna wschód-zachód
Źródło zdjęć: © Pixabay

Trzecia edycja programu Mój Prąd wystartowała wraz z początkiem lipca. Zainteresowanie dotacjami na fotowoltaikę wcale nie zmalało, mimo że zmalała kwota dofinansowania. W trzeciej edycji programu zamiast 5000 złotych, jak miało to miejsce w latach poprzednich, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypłacał 3000 złotych na każdą mikroinstalację spełniającą warunki programu.

6 października 2021 roku o 14:05 wpłynął ostatni wniosek w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd. Łącznie złożono ich 178005, które przełożą się na wypłacenie pieniędzy w wysokości 534 milionów złotych.

Dotacje do fotowoltaiki należały się osobom, których instalacje zostały uruchomione po 1 lutego 2020 roku. Wniosek o dofinansowanie można było złożyć w przypadku mikroinstalacji o mocy od 2 do 10 kWp.

Kilka miesięcy temu zapowiedziano już czwartą edycję programu. Wiele wskazuje na to, że NFOŚiGW ma zamiar położyć w niej większy nacisk na autokonsumpcję i magazynowanie energii. Ma to związek z przeciążeniem linii przesyłowych, do którego przyczyniają się instalacje fotowoltaiczne i rozliczanie w systemie net-meteringu. Od nowego roku również sposób rozliczeń ma ulec zmianie. Ma to zachęcić inwestorów do zwiększenia zużycia wyprodukowanej energii lub magazynowania jej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.