Mój Prąd 3.0. Dotacje niższe niż do tej pory

Już 1 lipca rusza trzecia edycja programu Mój Prąd. Poznaliśmy dotyczące jej szczegóły. Informacje dla inwestorów nie są dobre. Tym razem dotacja do instalacji fotowoltaicznej będzie o wiele niższa niż w latach ubiegłych.

Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Getty Images

30.06.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:02

Wokół instalacji fotowoltaicznych ciągle huczy. W życie mają wejść bowiem zmiany, przez które fotowoltaika nie będzie się już opłacać w takim stopniu, jak ma to miejsce obecnie. Zanim to się jednak wydarzy, czeka nas jeszcze pół roku "na starych zasadach". Ci jednak, którzy nie zainwestowali w fotowoltaikę, gdy działały dwie pierwsze edycje programu Mój Prąd, mogą pluć sobie teraz w brodę. Otrzymają mniej pieniędzy.

Choć wstępnie mówiło się, że Mój Prąd 3.0 będzie obejmował więcej rodzajów inwestycji, w tym magazyny ciepła i energii elektrycznej, okazało się, że nic takiego nie będzie miało miejsca. Zamiast tego otrzymamy niższą niż do tej pory kwotę dotacji. Bez zmian pozostaje natomiast to, jakie instalacje fotowoltaiczne zostaną dotacją objęte - od 2 do 10 kW.

Ile wynosi dotacja z programu Mój Prąd?

W najnowszej edycji programu Mój Prąd dotacja będzie wynosiła 3000 złotych lub 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Do tej pory państwo wspomagało obywateli kwotą 5000 złotych.

Wnioski będą przyjmowane od 01.07.2021 do 22.12.2021 lub do wyczerpania środków. Do programu Mój Prąd 3.0 kwalifikować będą się koszty poniesione w okresie 01.02.2020 - 31.12.2023.

Niższe dotacje do fotowoltaiki

Sytuacja w branży fotowoltaicznej jest bardzo dynamiczna. Z jednej strony zapowiadane zmiany w systemie rozliczania energii zachęcają ludzi do inwestowania w fotowoltaikę do końca 2021 roku. Z drugiej strony kwota dotacji została zmniejszona, przez co inwestycja ta wydaje się być znacznie mniej atrakcyjna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.