Szybki jak odrzutowiec. Podwodny pociąg połączy dwa kraje

Pociąg pędzący po dnie oceanu z prędkością zbliżoną do samolotu odrzutowego. To nie pomysł z powieści science fiction, lecz faktyczny plan, który zrealizowany ma zostać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podwodny pociąg
Podwodny pociąg
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Koncepcję tę przedstawiło Krajowe Biuro Doradców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Linia o długości ponad 2 tys. km ma połączyć to bliskowschodnie mocarstwo z Indiami, a konkretnie: Dubaj z Bombajem.

Podwodny pociąg szybki jak odrzutowiec

Podwodny pociąg, który mógłby się poruszać z prędkością 600 lub nawet 1000 km/h, ma początkowo być wykorzystywany w celach transportu towarowego. Linią tą można by przewozić na przykład ropę naftową. Jak jednak podaje UNILAD, ostatecznie ma służyć także transportowi pasażerskiemu – a podróż trwać ma krócej niż w przypadku lotu.

Pomysł nie jest tak zupełnie nowy. Po raz pierwszy pojawił się już w 2018 roku, ale nie towarzyszyły mu wówczas żadne możliwe do zrealizowania plany. Tym razem jest inaczej, a Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, które nie boi się architektonicznych i technologicznych wyzwań, co zwiększa prawdopodobieństwo wykonania tego zadania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pod La Manche, tylko bardziej

Warto też pamiętać, że nie byłby to pierwszy podwodny pociąg. W rzeczywistości tego typu linia funkcjonuje już od 1994 roku – w tunelu pod kanałem La Manche, łączącym Francję i Wielką Brytanię. Projekt Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest jednak zdecydowanie bardziej ambitny: tunel między Dubajem a Bombajem ma być 50 razy dłuższy, a rozwijana prędkość – dziesięciokrotnie większa.

Droga do realizacji tego celu jest jednak długa. W każdym razie Narodowe Biuro Doradców to rozważa i wkrótce ma zawnioskować o stworzenie raportu o wykonalności. Idealnym rozwiązaniem byłoby uruchomienie linii do 2030 roku, ale na razie trudno oceniać szanse.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.