Tajfun nie jest jej straszny. To najmocniejsza turbina wiatrowa na świecie

Oto pierwsza na świecie turbina wiatrowa, która może pracować nawet podczas silnych tajfunów. Równocześnie jest to największa jak dotąd turbina, co razem przekłada się na olbrzymi potencjał w kontekście produkcji energii.

Turbina MingYang, której tajfun nie jest straszny
Turbina MingYang, której tajfun nie jest straszny
Źródło zdjęć: © MingYang Smart Energy
Wojciech Kulik

14.12.2023 | aktual.: 15.12.2023 08:46

Nową turbinę opracowali inżynierowie z chińskiej firmy MingYang Smart Energy. Nazwa ta raz po raz pojawia się w wiadomościach z branży energetycznej. Jest tak, bo inżynierowie tej firmy przekraczają kolejne granice, opracowując największe i najmocniejsze turbiny wiatrowe na świecie. W 2021 r. Chińczycy przyłączyli jednostki o mocy 14 MW do krajowej sieci energetycznej, następnie zaprezentowali i wdrożyli turbiny o mocy 16 MW, a w swoim prototypowym modelu osiągnęli pułap 20 MW.

Olbrzymia turbina wiatrowa. Zdolna wytrzymać tajfun

I tak przechodzimy do końcówki 2023 r. Najnowsza turbina MingYang Smart Energy to prawdziwy kolos. Średnica jej łopat wynosi aż 292 m, a to niewiele mniej niż mierzy wieża Eiffla (300 m bez masztu) i zdecydowanie więcej niż warszawski Pałac Kultury i Nauki (237 m). Cechuje się też bardzo dużą mocą – wynoszącą aż 18 MW. Mocniejszej turbiny nie ma obecnie na świecie (choć ma się to w niedalekiej przyszłości zmienić, zresztą za sprawą tego samego producenta).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozmiar tej turbiny sprawia, że może generować niesamowicie duże ilości energii. Co więcej, jest w stanie wykorzystać bardzo silny wiatr. Jako pierwsza na świecie może pozostawać efektywna nawet podczas tajfunów (o prędkości do 61 m/s, czyli ponad 200 km/h). Dotychczasowe modele dokonywały automatycznej dezaktywacji w przypadku tak silnych podmuchów, ze względu na bezpieczeństwo. Niestety nie ujawniono szczegółów na temat antytajfunowej technologii.

W efekcie roczną zdolność produkcyjną turbiny w regionie Guangdong szacuje się na 80 mln kWh. Oznacza to możliwość stałego zasilania 96 tys. gospodarstw domowych, jak również potencjalne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 66 tys. ton (w skali roku). Chińczycy nie przez przypadek mówią o dużym kroku naprzód w kontekście efektywnych generatorów zielonej energii. Firma MingYang Smart Energy podzieliła się tymi wiadomościami w oficjalnej notce prasowej.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.