Taśma miernicza lepsza od każdej innej. Aby poznać wynik, nie musisz na nią patrzeć

Innowator i wynalazca, James Dyson, nie poprzestaje na wymyślaniu coraz doskonalszych sprzętów AGD. Jedną z jego inicjatyw jest konkurs James Dyson Award, w którym młodzi wynalazcy mogą wygrać środki na realizację swojego pomysłu. Wśród tegorocznych finalistów znalazł się zespół, który wymyślił na nowo taśmę mierniczą. Jak można ją udoskonalić?

Miarka Macaron
Miarka Macaron
Łukasz Michalik

06.09.2018 09:44

Pomysł na udoskonalenie prostego i stosowanego od dziesięcioleci przedmiotu opiera się na wykorzystaniu tego, co niemal każdy z nas ma przy sobie – smartfona. Taśma miernicza Macaron przypomina jojo – do pomiarów służy wyciągana z obłej obudowy linka z zaczepem, a wynik prezentowany jest zarówno na wyświetlaczu urządzenia, jak i – dzięki dedykowanej aplikacji – na ekranie smartfona.

Miarka Macaron
Miarka Macaron

Miarka wymyślona na nowo

Brzmi nieźle, ale gdzie tu obiecana innowacja? W przypadku taśmy Macaron jest nią zaprojektowanie urządzenia tak, aby korzystanie z niego było maksymalnie proste dla wszystkich użytkowników, również tych z niepełnosprawnościami. Dlatego taśma ma m.in. pewny, sprężynowy zaczep, pozwalający na zaczepienie jej o krawędź mierzonego przedmiotu albo dociśnięcie do jakiejś płaskiej powierzchni.

Atrybutem sprzętu jest także haptyczny interfejs, informujący użytkownika wibracjami np., o zapisaniu wyniku. Wisienką na torcie jest uzupełniająca komunikaty wyświetlane na ekranach komunikacja głosowa.

OSeyeris James Dyson Award - English

Odpowiedź na realne potrzeby

Co istotne, udoskonalona miarka nie jest przykładem czysto teoretycznego projektu – to odpowiedź na faktyczne potrzeby, z jakimi musiał zmierzyć się niedowidzący członek zespołu konstruktorów, co zainspirowało go do stworzenia opisywanego sprzętu. Warto przy tym zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – wzornictwo. Miarka Macaron to nie tylko funkcjonalny, ale także ładny, cieszący oko gadżet.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.