Trafnie przewidzieli przyszłość. Ich wizje stały się rzeczywistością

Telefony komórkowe, Wi-Fi, a nawet Internet to elementy, bez których trudno sobie dziś wyobrazić codzienność. Choć wydają się nam oczywiste, ich obecne kształty były przewidywane już wiele lat temu przez wizjonerów, którzy znacznie wyprzedzali swoje czasy.

Stanisław Lem i Nikola Tesla to wizjonerzy naszej przyszłości
Stanisław Lem i Nikola Tesla to wizjonerzy naszej przyszłości
Źródło zdjęć: © YouTube | Discovery Channel Polska, Telewizja Literacka TVL

Wielu myślicieli, wynalazców i pisarzy na przestrzeni wieków snuło wizje przyszłości, które wówczas mogły wydawać się jedynie fantazją. Zaskakujące jest jednak to, że niektóre z tych przewidywań stały się rzeczywistością, a technologie i idee, które kiedyś były jedynie marzeniem, dziś stanowią nieodłączną część naszego codziennego życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dji Osmo Pocket 3 - test

Nikola Tesla wyprzedził swoją epokę

Warto przywołać artykuł z września 1933 roku opublikowany w gazecie "Kansas City Journal-Post". Wypowiedź o Nikoli Tesli, znanym wtedy jako naukowcu, który wyprzedza swoją epokę, idealnie oddaje jego geniusz: "Kilka z tych wynalazków lub odkryć będzie przez wielu uważanych za cuda, ponieważ pan Tesla, od dawna jest naukowcem wyprzedzającym swoje czasy". Mimo że jego teorie często spotykały się z krytyką, tak jak niegdyś teoria Kopernika, Tesla nie zamierzał rezygnować z rozwijania swoich wynalazków.

Amerykański wynalazca serbskiego pochodzenia, Tesla był pionierem w wielu dziedzinach. Jego pomysły stanowiły podwaliny pod technologie, które dziś są integralną częścią naszej rzeczywistości. Proponował stworzenie urządzeń, które ludzie będą mogli nosić w kieszeniach, co było wizjonerskim wyobrażeniem telefonów komórkowych.

Telefony komórkowe i komunikacja w opinii wizjonerów

Widzi to także Stanisław Lem w swoim opowiadaniu "Obłok Magellana", pisanym w 1955 roku, gdzie przewidział technologię przypominającą telefonię komórkową. Tesla nie był jedynym takim wizjonerem. John Elfreth Watkins przewidywał, że około 2000 roku świat zostanie opanowany przez komunikację bezprzewodową, co w jego czasach było niezwykle nowatorską wizją.

Lem w swoich dziełach, takich jak "Obłok Magellana" czy "Dialogi", pisał o bazach danych przypominających dzisiejsze sieci komputerowe. Z kolei Tesla przeczucie powstania Wi-Fi, prognozując o przyszłości przesyłania danych bezprzewodowo.

Warto też wspomnieć o prognozie Tesli dotyczącej czegoś na kształt dzisiejszych sieci społecznościowych i portali internetowych. Równie trafnie przewidział streaming na żywo, wspierając teorie o przesyłaniu wydarzeń na odległość. Watkins także podzielał tę wizjonerską perspektywę dotyczącą łączności globalnej.

Fotografia cyfrowa i zdjęcia rentgenowskie

Watkins pisał także o przyszłości fotografii kolorowej i przepływu zdjęć podczas odległych starć z szybkością przekazu, co dziś jest codziennością, choć w jego czasach było science fiction.

Tesla był również pierwszym, który zrobił zdjęcie przy użyciu promieni X i przewidział, że fotografia rentgenowska może stać się formą sztuki. Szybko myślący wynalazcy i pisarze jak Lem, dopatrywali się zalążków globalnej sieci w zapiskach z przeszłości.

Ikoniczne wizje naszego świata przyszłości, w tym Internet, wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja, były częścią wyobrażeń Tesli i Lema. Obaj wizjonerzy odważyli się marzyć o technologiach, które zrewolucjonizowały nasze życie. Z tego światła niczym gwiazdozbiór wyłania się obraz świata, który stał się rzeczywistością dzięki ich śmiałym prognozom i innowacjom.

gadżetytechnologiainnowacje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.